Bitcoin Bozdurma Borsası Bitfinex Hack Edildi

bitfinex hacked

Dünyaca ünlü ve bir çok bitcoin kullanıcısı tarafından tercih edilen Bitfinex bir grup hacker tarafından hacklendi. Sisteme sızan hacker yaklaşık olarak 120.000 bitcoin bu kişiler tarafından çeşitli bitcoin adreslerine gönderildi. Yapılan eylem sonrasında site yönetimi geçici olarak sitenin işleyişini güvenlik sebeplerinden dolayı durdurdu.

Site yetkililerin yapmış olduğu açıklamalarda ” Şuanda durumun kontrol altında olduğu, yaşanan problemin site kullanıcılarına yansıtılmayacağını ” açıklaması üzerine site kullanıcıları çeşitli kanallardan site yetkililerine ulaşmaya çalışmaktadır.

Site yetkililerinin konu ile ilgili açıklamalarına Reddit üzerinden ulaşabilirsiniz. Yaklaşık olarak çalınan bitcoinlerin piyasa değeri 77/78 milyon dolar olarak belirtilmektedir.

Yaşanan hırsızlık olayının duyulmasından dolayı bitcoin borsa’sında gözle görülür bir gerileme yaşandır. Hırsızlık yapılmadan önce ortalama 1 BTC = 650 Usd olarak değer bulurken, yaşanan olaydan sonra 1 BTC = 540 Usd değerine kadar değer kaybı yaşandı.  Ülkemizde TL üzerinden bu miktar olaydan önce 2400 TL civarlarında iken olaydan sonra 1600 TL değerlerine kadar bir değer kaybı oldu.

Yaşanan olaylardan sonra bir çok bitcoin kullanıcısı çeşitli borsalarda bulunan coin’lerini çeşitli offline cüzdanlara çekmesinden sonra piyasada belirgin bir gerileme oldu bilinmektedir,

Bitfinex yetkilileri yaşanan hack (hırsılık) olayı ile ilgili henüz net bir açıklama yapmadı, Yalnız ilerleyen zaman içerisinde site tarafından kullanıcılara bir açıklama yapılması bekleniyor. Yaşanan hack olayından sonra diğer borsa sitelerinin bir takım acil önlemler aldığı gelen bilgiler arasındadır.

Geçtiğimiz hafta yaşanan farklı bir coin firması olan Ethereum’da yaşanan 50 milyon dolarlık hırsızlıktan sonra, Bu günlerde coin kullanıcıları bazı tedirginlikleri çeşitli tartışma platformlarında gözle görülmektedir. Bu durumun ilerleyen günlerde nasıl tepkiler doğuracağı şuan için belli değildir.