Bitcoin Dolandırıcılığı

Bitcoin Dolandırıcılığı ;

Bitcoin’in her heçen gün dünya üzerinde ve ülkemiz üzerinden kullanımının yaygınlaşmasından dolayı bu konuda art niyetli kişilerin bitcoin aracı kullanarak kullanıcıları mağdur etme çabaları da artış göstermektedir. Bu konumuzda sizlere bitcoin ile hangi konularda dolandırıcılık yapılabileceği ve bitcoin kullanımı ile ilgili bazı püf noktaları paylaşmaya çalışacağız.

Bitcoin Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor ?

Bitcoin bildiği üzere sanal bir para birimidir dolayısı ile tüm işlemler sanal ortamda yapılmaktadır. Bilindiği üzere sanal ortamda her geçen gün farklı tuzaklar ile karşılaşabiliyor internet kullanıcıları. Çünkü sanal ortamda kişiler karşı tarafta ki kişinin gerçek kimliğini bilemezler bu sebep’den ötürü yapılan işlemlerde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bitcoin konusunda en büyük tuzaklar ve mağduriyetler 2 konuda olmaktadır. Bu konuları sizlere açıklamak gerekir ise,

  • Bitcoin Satın Almak ; Bitcoin satın almak isteyen kullanıcıların bu konuda, bitcoin satmak isteyen kullanıcılara göre biraz daha az mağdur edilme olasılığı vardır. Bunun sebebi ise bitcoin satın alma işlemlerinin ülkemizde genellikle bankalar aracılığı ile yapılıyor olmasıdır yani sanal ödeme yöntemleri pek tercih edilmiyor. Banka aracılığı ile yapılan ödemeler’de ödeme yasal bir prosedür ile yapıldığı için ödemenin yapıldığı yani ticareti yapmak istediğiniz kişinin real bilgileri sizde bulunuyor ( Banka hesap bilgileri ) Bu bilgiler içerisinde Kişinin İsim ve Soyisim bilgisi, IBAN numarası , Banka Hesap Numarası, Hesabının bulunduğu şehir’in şube kodu .. vs. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan ödeme adli makamlara ispatlanabilir ve yapılan ödemenin karşılığını almadığınızı ispatlayıp iade talebinde bulunabilirsiniz.  Yalnız yukarıda belirttiğim gibi satın alma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken konulardan biriside Elden para ödeme konusudur, bazı art niyetli kişiler yüksek miktarlarda bitcoin satın almak ve kimliklerinin gizli kalması için banka aracılığı ile ödeme yapmayıp sadece elden ödeme yapabilecek kişileri kurdukları tuzaklara düşürmektedir. Bu olay sonucunda satın almak isteyen kişi ciddi problem’ler yaşayabilmektedir ( gasp edilmek gibi ) Bu konuda kullanıcıların tanımadıkları kişiler ile insanların fazla olmadığı ( Ofis, İşhanı yada Benzeri ) yerlerde buluşmamaları daha doğru olacaktır. Harici olarak ülkemizde pek yaygın olmasa da kullanılan bir diğer yöntem ise sanal ödeme yöntemleri ile bitcoin satın almak, bu konu ile ilgili olarak bir çok mağduriyet doğabilir çünkü bir çok sanal para uygulamadı hesap güvenliğini tamamen kullanıcısına vermiştir yani yapılan işlemlerinden doğabilecek sorunların sorumluluğu tamamen kullanıcısına aittir, bitcoin satın almak için yaptığınız ödemenin size geri dönüşü olmayabilir.

  • Bitcoin Bozdurma ; Yukarıda sizlere dip not olarak anlatmaya çalıştığımız aslında dikkat edilmesi konu bitcoin bozdurma yani bitcoin nakite çevirme işlemidir. Bildiği üzere ülkemizde yasal olarak hizmet veren hiçbir banka bitcoin’i tanımamaktadır ve bunun ile ilgili bankalar üzerinde hiçbir işlem yapılamamaktadır. Bu sebep’den ötürü bitcoin işlemleri aracılı kurum yada şahıslar  ile yapılmaktadır. Bu kurum yada şahıslar belirledikleri komisyon oranları ile bitcoin bozdurma işlemlerini yapmaktadırlar. İşte bu noktada bitcoin kullanıcılarının dikkat etmesi gereken husus başlıyor. Bitcoin Bozdurmak isteyen bir bitcoin kullanıcısı bu işlemi yapabilecek kişilere çeşitli arama motoru yada forum’lar üzerinden ulaşıyor ve daha sonra o şahıs yada kurumlar ile çeşitli yöntemler ile iletişime geçip bitcoin bozdurma kurunu alıyor, kur konusunda anlaşıldıktan sonra sıra ticaretin yapılma aşamasına gelmektedir. Bu aşama o bitcoin satmak isteyen kişinin mağdur edilip / edilmeyeceği aşamadır. Çünkü  bitcoin gönderimlerinin geri dönüşü yoktur, yani bilerek yada bilmeyerek gönderilen coinleri herhangi bir yere şikayet ederek geri tahsil etme ihtimaliniz yoktur, bunun sebebi ise bitcoin’in herhangi bir merkezinin olmayışıdır, tamamen anonim bir yapıdadır, tüm sorumluluğu kullanıcısına aittir. Bu işlemi yapmak isteyen kullanıcıların yapabilecekleri konular arasında kişi yada kuruluşu araştırmak , bu kişiler hakkında internet üzerinden yapılan herhangi bir kötü yorum olup olmadığını kontrol etmek, kişilerin ne derece profesyonel olduğu konusunda düşünmek ve hemen karar vermemek, Araştırmacı olmak…

Ülkemizde genellikle bu para biriminin kötüye kullanımı yukarıda olduğu gibidir, belirtilen konular üzerinden biraz dikkatli olmanız bu konuda yaşanabilecek sorunları en aza indirmenize olanak sağlayacaktır.