Bitcoin Hakkında Gelişmeler

Bitcoin bilindiği gibi sanal ortamda kullanılan bir sanal para birimidir.. Son yıllarda yaşadığı yükseliş ile artık dünya üzerindeki en karlı yatırım araçlarından biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu hızla gelişen sanal para birimine duyarsız kalamayan dünya üzerindeki çeşitli kurum ve kuruşlar yavaş yavaş artık eski yıllarda kabul görmeyen bu sanal para birimini tanımaya başlamıştır. Gelelim bu hafta ülkemizde ve dünya ülkelerinden bitcoin hakkında son haberlere..

MHP Partisi Bitcoin Hakkında Rapor Hazırlıyor ;

Mhp yani, Milliyetçi Hareket Partisi bu hafta verdiği bir habere göre, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrukulu, son zamanlarda dünya kamuoyunun gözdesi haline gelmiş olan sanal para birimi bitcoin hakkında bir rapor hazırladığını bildirdi, Raporun İçeriği konusunda alınan bilgiler şu şekilde ” Dünya Ülkelerinin Şuanda ilgilendiği bu para birimi hakkında geri kalmamak için, Türkiye’de bu konuda eksik olan mevzuat için biran önce çalışmalar başlatılmalıdır ” dediği öğrenildi.

Haberin Kaynağı olan Milliyet yazarı Mithat Yurdakul’un haberin detaylarında yaptığı açıklamada ; Şuanda Dünya üzerinden yaklaşık 6 milyon insan sanal para birimi ile ilgilenmektedir. Şuan ülkemizde hali hazırda bazı işletmeler Ödemelerini kripto para yani sanal para ile tahsil etmektedir ve bitcoin benzeri bazı benzer kripto para birimleri de son zamanlarda kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır ( ör; eth, ltc ) gibi. Bu gelişmelere uygun olmayan ise şuanda ülkemizdeki mevzuatların bu konu yetersiz olmasıdır. Ülkemizde yeterli düzenleme yapılır ise kripto para ile kara para aklama, vergi kaçırma yada benzeri suçların önüne geçilebilinir ve kripto paralar ile yatırım yapan, al veya satım yaparak ticaret yapan yada bitcoin madenciliği yapan kişilerin yasadışı bir eylem gerçekleştirmedikleri yasallaştırılabilinir. Bu sayede şuanda bazı sektörler’de ödeme alma ve yapma yöntemi olarak bitcoin’in takibi mümkün olur.

MHP’nin güncel bir konu olan kripto paralar hakkında yaptığı bu sürpriz gelişmenin piyasalara ne yönde hareket kazandıracağı merak konusu olmuş durumda..

İslam’i Yüksek Kurul Kripto Para Birimleri Hakkında Yorum Yaptı ;

Toplanan İslami Bankacılık Konseyinden sürpriz görüşmeler kamuoyuna yansıdı. Bahreyn Merkez Bankası Bankacılık Gözetiminden sorumlu olan Yönetici Halid Hamad yapılan toplantıda görüşülen konular arasında kripto para birimi olan bitcoin hakkında bazı yorumlarda bulundu;

Halid Hamad yaptığı görüşmede ” Kripto para birimi olan bitcoin’in dünya üzerinden çok önemli bir yere sahip olduğunu, Giderek değer kazandığını ve gelecekte dünya üzerinde yasal bir para birimi haline gelebileceğini ve kullanılan ülke kağıt paralarının yerine geçerek evrensel tek bir para birimi haline gelebileceğini söyledi ” Bunun sebepleri hakkında da biraz açıklama yapan Hamad ” Eğer ülkeler gerekli teknolojik adımları atar ise bitcoin benzeri kripto paraların gelecekte benimseneceğini ve kullanıma geçeceğini, bu doğrultuda kredi kartlarının ve atm kartlarının artık kullanımdan kalkabileceği ve operasyonel maliyetlerin bu sayede düşeceğini belirtti..

CBOE Bitcoin ile Vadeli İşlemlere Başlayacağını Açıkladı ;

Amerika Chicago merkezli olan CBOE ( Chicago Board Options Exchange), dün 11 Aralık 2017 itibari ile Bitcoin vadeli işlemlerini resmen başlattığını açıkladı. Dünya üzerinden pek çok analist bu konuda hakkında yaşanan gelişmenin bitcoin tüketiminin artacağı konusunda yorumlar yaptı. Dün itibari ile yapılan işlemlerde bitcoin tarihindeki rekorları yenileyerek %20 civarlarında bir artış yaşayarak 17.423 USD çıtasına ulaştı. Yaşanan yoğun talep üzerine CBOE resmi sitesi olan cboe.com gün içerisinde bir süre kullanılmaz duruma geçti..

Vadeli işlemlerin ne olduğu konusunda sizlere kısa bir açıklama yapmak gerekir isek, Kısa veya uzun vadede Bitcoin’in gelecekte olan değerine göre aşağı veya yukarı yönde yatırım yapabilme imkanı tanıyan bir yatırım çeşididir.  Bu gelişme kurumsal kullanıcılar için bitcoin üzerine yatırım yapma konusundaki riskleri azaltmaktadır.Bu sayede bitcoin pazarı yeni yön kazanarak ” Yalnızca alım satım ibaret değil ve değeri üzerinden yatırımlar ile de ölçülebilinecek .

Wall Street’in geçtiğim zamanda bitcoin’i tanımasından sonra CBOE gibi CME ( Chicago Mercantile Exchange) ve NASDAQ ‘ın da gelecek zamanda bitcoin ile ilgili çalışmalar başlatılmasına kesin gözü ile bakılmaya başlandı. Bu gelişmelerin bitcoin değeri konusunda olumlu yada olumsuz olarak ne şekilde yönleneceği belirsiz olasa da gelecek yıllarda yatırım yapan yatırımcıların daha dikkatli olması gerektiği hiç kuşkusuz.

Yerel Bitcoin Kullanıcıları için gelişen bu olumlu haberler konusunda bitcoin ile yatırım yapmak isteyen kullanıcılara TR güncel bitcoin kur oranları ile bitcoin satın almak işleminizi yapabileceğiniz sitemiz’de, detayları görüşmek için canlı destek hattımıza bağlanabilirsiniz.