Bitcoin Nasıl Üretilir ?

Bitcoin Nedir ?

Bu yazımızda öncelikle uzun zamandır bir çok insanın bitcoin hakkında bir takım doğru olan ve doğru olmayan bilgileri duymasından dolayı ortaya çıkan bilgi kirliliğine bir nebze’de olsa açıklık getirmeye çalışacağız. Çünkü bir çok kişi bitcoin’in bir ülkenin para birimi olduğunu yada elde tutulan kağıt veya metal paralar gibi bir para olduğunu düşünmektedir ve bunların yanı sıra bu bilgi eksikliğinden dolayı bir bazı art niyetli kesimlerin bundan yararlanmaya çalıştığını bilmekteyiz. Konuyu fazla uzatmadan yazımıza geçmek istiyoruz.

Bitcoin, 5 Nisan 1975 yılında Japonya’da doğan Satoshi NAKAMOTO tarafından deneysel amaçlı olarak üzerinden çalışmalar başlatılmış ve daha sonra 3 Ocak 2009 tarihinde ilk defa kullanıma sunulmuştur. Bitcoin bir sanal para birimidir. Ve yaratılışı sebebi ile toplamda 21 milyon bitcoin bulunmaktadır. Bitcoin kullanımında herhangi bir 3. part hizmetine gerek kalınmaz, Tüm ülke para birimlerinde o ülke içerisinde alınıp yada satılınabilinir. Anlık olarak dünya’nın herhangi bir yerinde ki kişiye ödeme gönderilebilinir. Bitcoin herhangi bir resmi kuruluşa yada merkez bankasına bağlı değildir.

Bitcoin Nasıl Üretilir ?

Bitcoin üretimi yani bilinen adı ile bitcoin madenciliği(mining) bu konu ile ilgilenmek isteyen herkez tarafından yapılınabilinir. Yani bitcoin üretmek için herhangi bir devlet dairesi yada kuruluşa gidip izin almanıza yada herhangi bir evrak vermenize gerek yoktur. Bitcoin üretimi , bu üretimi yapmak isteyen kişi tarafından gerekli materyaller temin edildiği andan itibaren yapılınabilinir.

Madenciliği en basit bir yöntem ile anlatmak gerekir ise, Madencilik yapmak çok zor matematik problemlerini çözüp karşılığında bitcoin kazanmaktadır, yanlız bu problemleri çözmek derken bu işlemleri kağıt ve kalem ile yapamazsınız. Bu çözümlemeyi yapabilmeniz için geren programı indirip belirli donanımlar üzerinde ( ekran kartları, madencilik için üretilen özel donanımlar vs ) çalıştırmalısınız bu sayede bitcoin madenciliği yapmaya yani bitcoin kazanmaya başlamış oluyorsunuz.  Kazanacağınız bitcoin miktarı kullandığınız donanım ile doğru orantıda olur. Yani ne kadar güçlü bir cihaz ile madencilik yaparsanız o kadar çok bitcoin kazanırsınız. Yalnız şunu da unutmamak lazım şuanda TR’de yasal olarak bir firmanın ithal etmiyor olmasından dolayı ortalama satın alacağınız fiyat iyi bir madencilik cihazı için ortalama 7000 – 8000 TL arasında değişmektedir.

Madencilik bitcoin ilk yaygınlaşmaya başladığı sıralarda açıkçası ülkemizde bile karlı bir iş idi ,yalnız kullanılan blok’ların bitmesi ile madencilik’de çıkartılan bitcoin zorluk derecesi her geçen gün artmaktadır. Bunların yanı sıra kullanılan cihazların tükettikleri elektriğin çok olması ve ülkemizde elektrik birim fiyatının çok olmasından ötürü şuanda pek karlı bir iş konumunda değil. Eğer elektrik ücretlendirmesi konusunda sorunları olmayan biri iseniz, madencilik yaparak para kazanabilirsiniz.

Madencilik yapmanın bir diğer yolu da eğer bu konuda pek bilginiz yok ve yeni başlıyor iseniz tek başınıza madencilik yapmaktansa, Dünya üzerinden bir çok yerde hizmet veren bitcoin havuzları(mining pool) sayesinde bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Bu havuzlarda sizler gibi bir çok kişi toplanıyor ve toplu ortak bir uygulama ile madencilik işlemi yapılıyor daha sonra havuz sahipleri belirli bir komisyon aldıktan sonra kalan miktar belirli bir düzen ile havuz için de madencilik yapan kişilere dağıtılıyor.

Bir diğer madencilik yapma yöntemi ise, hiç bir donanım kullanmadan, İnternet üzerinde çeşitli firmaların üyelere belirli bir ücret karşılığı kiraladığı donanımları kiralayarak bitcoin madenciliği yapabilirsiniz, google üzerinden mining company yazarak bir çok siteye ulaşabilirsiniz kredi kartınız ile ödeme yaparak dilediğiniz seviyede bir donanım kiralayıp madencilik yapmaya başlayabilirsiniz…

Konu ile ilgili aklınıza takılan sorularınızı canlı destek hattı üzerinden operatörlerimize sorabilirsiniz..