Bitcoin Satın Alma

Bitcoin Nasıl Satın Alınır ?

Bitcoin bilindiği üzere artık dünya üzerinde kabul gören bir kripto (sanal) para uygulamasıdır. Artık ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde bir çok alanda aktif bir ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise gerek ödeme işlemlerinde kullanıcı güvenliği sağlaması gerek ise işlemlerin herhangi bir merkeze bağlı olmadan anlık olarak yapılabilmesidir.

Ülkemizde bitcoin’in bir ödeme alma yada ödeme yapma yöntemi olarak kullanılmasının haricinde iyi bir yatırım aracı olmasından ötürü.. Bir çok kişi artık bitcoin satın alıp , değer kazanmasını bekleyerek ve bitcoin değeri istedikleri kur’a ulaştığında satışını gerçekleştirerek bu yatırımdan kar elde etmektedir.

Sizlere nasıl ve hangi yöntemler ile bitcoin satın alabileceğinizi sırası ile açıklamaya çalışacağız..

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Alma ;

Kredi kartı ile bitcoin satışı yapan henüz herhangi bir türkiye alt tabanlı bir websitesi bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise bitcoin alışverişinin henüz var olmayan bir vergi düzenlemesidir. Yani bitcoin’i online şekilde kredi kartı ile satışını yapmak isteyen bir firma bu yapılan alışverişe bir fatura yada fiş kesememektedir. Bu sebep’den ötürü kredi kartı ile bitcoin alışverişlerinizi yabancı siteler üzerinden tamamlamanız gerekmektedir.

Yabancı kökenli bu web sitelerinin kredi kartı ile bitcoin satışı konusunda bazı güvenlik uygulamalı bulunmaktadır. Bunun sebebi 3. şahısların kredi kartlarını kullanarak haksız kazanç sağlamaya yönelik işlem yapmaya çalışan kullanıcıları önlemektir. Bu kısıtlamaların en başında kredi kartı ile satışlar’da belirli bir limitlendirme bulunmaktadır. Bu işlem limiti yapılan sorunsuz işlem sayısına göre artmaktadır. Yani ilk işleminizde site üzerinde alabileceğiniz maximum bitcoin miktarı 0.5 bitcoin iken , ilk sorunsuz ödemenin ardından belirli bir gün sonra yapacağınız diğer işleminiz’de işlem limiti 1 bitcoin yada üstünde bir miktar olabilmektedir.

Bunun yanı sıra sitelerde yapılan kredi kartı ödemelerin 3D Secure yönetimi ile yapılması zorunlu bir haldir. Bunlara ek olarak bazı websiteleri kullanıcılardan işlemi yapan kişinin gerçek kart hamili olduğunu bazı belgeler ile kanıtlamasını talep edebilmektedir. Bunlara örnek vermek gerekir ise Site kullanıcıdan Kimlik,pasaport yada ehliyet fotoğrafını yada işlem esnasında sistem üzerinden taraması yapılabilen elinizde kimlik kartınız bulunan veya aynı kare içerisinde hem yüzünüzün + kimlik kartınız bulunan bir fotoğraf talep edebilmektedir. Çok nadir olarak karşılaşılsa bile bazı siteler Adres tespiti için sizden ikametgah yada son dönemlere ait isminize ait bir ödenmiş fatura fotoğrafı talep edebilmektedirler.

Şimdi sizlere kredi kartı ile bitcoin satın alma işlemini yapabileceğiniz bazı güvenilir web sitelerinin adreslerini ve bu sitelerin işlem limitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız

1- Coinmama = Site Adresi https://www.coinmama.com/bitcoins

Site işlem seçenekleri : 0.0063046 Bitcoin , 0.0318136 Bitcoin , 0.0636909 Bitcoin ve 0.3187099 Bitcoin

2- Cex.io = Site Adresihttps://cex.io/buy-bitcoins

Site işlem seçenekleri : 0.0055 Bitcoin , 0.0111 Bitcoin , 0.0278 Bitcoin ve 0.0557 Bitcoin

3-Bitcoin.com = Site Adresihttps://buy.bitcoin.com

Site işlem seçenekleri : Bu site üzerinde Belirlenmiş belirli paketler bulunmuyor. Site üzerindeki panelden 50 USD ile 10.000 USD arasında belirleyeceğiniz dilediğiniz miktarda bitcoin satın alabiliyorsunuz.

Banka Aracılığı ile Bitcoin Satın Alma ( HAVELE / EFT yöntemleri ile ) ;

Bu yöntemi genellikle sadece Türkiye üzerinden hizmet veren bitcoin alım / satım sitelerinde kullanılan yaygın bir yöntemdir. Kullanıcılar satın almak istedikleri bitcoin karşılığı olan miktarı satıcının banka hesabına havale yada eft yöntemi ile göndermektedirler. Bu işlemde işlem limitleri satıcı site yada şahıs tarafından belirlenmektedir. Tüm sitelerde yada şahıslar’da değişiklik göstermektedir. Kullanıcılar Aynı banka üzerinden yaptığı havale işleminden ötürü anlık olarak bitcoin satın alabilmektedirler. Havale ile ödeme kabul eden satıcılar banka mesai saatleri dışında da işlemlerine devam edebilmektedirler.

Bu yöntem ile işlemlerini yapan bazı satıcılar işlem güvenliği için müşterilerinden bazı belgeler talep edebilmektedirler. Bunlara örnek vermek gerekir ise ehliyet yada kimlik fotoğrafı, ikametgah yada son döneme ait ödenmiş ve ödemeyi yapacak kullanıcının isim, soyisim ve adres bilgilerinin olduğu bir fatura fotoğrafı gibi. Bu belgelerin amacı ise 3. şahısların izinsiz olarak farklı kişilerin internet yada mobil bankacılıklarını kullanarak satıcıya para havale yada eft yaparak bitcoin satın almasını engellemektir. Bu işlem genellikle her kullanıcı için 1 defaya mahsus olarak ilk işlemlerinde yapılmaktadır. Bazı forumlar üzerinden bitcoin satışı yapan satıcılar bu belgelere ek olarak bitcoin satın almak isteyen kişiye boş bir kağıda ” ….. sitesi üzerinde tanıştığım …. isimli kullanıcıdan …. miktar ile …. kadar bitcoin almak istiyorum ” şeklinde kendi el yazıları ile yazı yazıp. bu kağıt elinde tutularak yüzününde görüneceği aynı kare içerisinde bir selfi fotoğrafı talep edebilmektedirler. Bunun amacı ise kendi hesabından ödeme yapıp daha sonra bu ödemeyi ben yapmadım diyebilen art niyetli kullanıcıların önüne geçebilmektir.

Sitemiz üzerinde banka aracılığı ile bitcoin satın alma işlemi yapmak isteyen müşterilerimizden ise gerekli görüldüğü takdir’de 1 sefere mahsus olarak teyit amaçlı belge talep edilebilir. İstenilen belgelerde kişi kimlik yada ehliyeti üzerindeki tc kimlik numarasını ve seri numarasını kapatıp fotoğrafı o şekilde çekebilir.  Gönderilen belgeler hiçbir şekilde herhangi bir sunucuda yada bilgisayarda saklı tutulmaz , Gelen email’deki fotoğraf kontrol edildikten sonra direk silinir.

Swift yöntemi ile bitcoin satın almak isteyen müşterilerimiz yaptıkları ödemenin hesabınıza 48 saat’den az 1 hafta’dan geç olmayacak şekilde yansıyacağını bilerek işlemlerini yapmalarını önemle rica olunur. Ödeme tarafımıza ulaşmadan bitcoin aktarımı yapılmaz.

Banka havale / Eft yöntemleri ile bitcoin satın alma işlemlerinde satıcılar ya güvenlik sebebi ile belirli bir limit belirleyerek satış yaparlar yada ellerinde bulunan bitcoin miktarı kadar bir limit belirlerler. Sitemiz üzerinden bitcoin satın alma işleminde üst sınır ilk işlem için 10.000 TL’dir.

Elden Teslim, Cash Bitcoin Satın Alma ;

Bu yöntem adında anlaşılacağı gibi satıcının elinde bulunan bitcoin’leri satın almak isteyen kişi ile buluşarak yüz yüze anlaşıp alışveriş yaptığı bir yöntemdir. Bu yöntem ile bitcoin satışı yapan kullanıcılar genellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana vb. Büyük şehirlerde belirtilen bir mekan’da buluşma gerçekleştirerek yapmaktadırlar. Bazı istisnai durumlarda ise alıcı ve satıcı anlaştığı takdirde herhangi bir il yada ilçede görüşme sağlanabilmektedir. Satıcılar genellikle buluşmaları halka açık olan alanlarda AVM , Cafe  yada Banka Şubesi gibi alanlarda yapmaktadırlar. Bunun sebebi ise son günlerde  bitcoin ile ilgili yaşanan gasp edilme veya cinayet gibi üzücü olaylardan ötürü’dür. Ne yazık ki bu tarz üzücü olaylar son zamanlarda pek sık yaşanmaktadır.  ( Örnek Haber İçin Tıklayın ).

Elden teslim seçeneği ile sitemiz üzerinden alabileceğiniz hizmetimizden bahsetmek gerekir ise ; Sitemizde yöntem ile bitcoin satın  almak isteyen kullanıcının minimum satın alması gereken bitcoin miktarı 2 bitcoin’dir. Bu hizmeti almak isteyen müşterilerimiz ile ilgili arkadaşlarımız telefon üzerinden irtibat kurarlar, Bu görüşme sonunda işlemin uygun olduğu düşünülür ise, kullanıcı ile ortaklaşa seçilen bir banka şubesinde belirtilen tarih ve saat’de görüşme sağlanır. Görüşmenin sadece banka şubesinde gerçekleşmesinin sebebi ise Hem müşteri güvenliği hemde son dönemlerde yaşanan sahte para ile bitcoin satın alma yolunun önüne geçmektedir. Bitcoin satın almak isteyen kullanıcı satın almak istediği miktar’da parayı ilgili arkadaşımız ile birlikte banka’dan tahsil etmelidir.  Ödeme tahsil edilmesinin akabinde satın alınan miktar’da bitcoin hemen alıcının vermiş olduğu bitcoin hesabına gönderilir.

Bu yöntem ile sitemizde yada farklı kurum / şahıslar dan bitcoin satın almak isteyen kullanıcılara önerimiz buluşma alanlarını güvenli mekanlardan seçmeleridir.

Sanal Para Birimleri İle Bitcoin Satın Alma ;

Bu yöntem bazı sanal para birimleri ile kullanıcıların banka hesabı yada kredi kartı kullanmadan alışveriş yapabilme imkanı tanır. Alıcı kullandığını sanal para uygulamasından ödeme yaparak bitcoin satın alma işlemini gerçekleştirir. Bu yöntem ile ödeme yapan kişiler ödemenin anlık olarak satıcıya ulaşmasından ötürü diğer yöntemlere göre daha hızlı işlem yapabilmektedirler. Bu  yöntemi kullanan satıcılar güvenlik amaçlı olarak diğer satın alma yöntemlerine nazaran daha az belge ve ispat talep ederler. Sanal para ile bitcoin satın alma işleminde kullanılan başlıca sanal para uygulamarı ( Webmoney, Paypal, Netteller , Skrill vb. ) Bu yöntem ile satış yapan satıcılar diğer ödeme yöntemlerine göre komisyon oranlarını biraz daha fazla tutabilmektedirler. Bunun satıcının sanal parasını banka hesabına talep ettiği zaman ilgili sanal para firmalarının yaptığı kesintilerdir. Sitemiz üzerinden bu yöntemler ile bitcoin satın alabilirsiniz. Ayrıntıları görüşmek için lütfen canlı destek hattımız’daki operatörlerimiz ile iletişime geçiniz.