Dolandırıcı Ukash Siteleri

Ukash’ın yaygın olarak ülkemizde kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlamasından bu yana bu sektörde bir çok dolandırıcılık vakası ile karşılaşılmaya başlanmıştır. Artık bu dolandırıcı sitelerin sayıları o kadar artmıştır ki, malesef resmi yollar ile ukash bozdurma işlemleri yapan sitelerin sayısı dolandırıcılık yapan sitelerin sayısından az hale gelmiştir ve artık ukash pin kodu bozdurma işlemi yapmak isteyen kullanıcılar kime güveneceklerini şaşıracak hale gelmiştir. Daha önceki yazılarımızda da sizlere bazı öneriler vermiş bulunduk , Bu yazıyı tüm bu diğer uygulanması gereken anti dolandırıcılık için gerekli maddleri 1 yazıya toplamaya karar verdik ve bu yazımızda sizlere bu konuları açıklayıcı şekilde yazacağız. İşde yapılması gereken bazı araştırma işlemler;

1- Web sitesinin İletişim Bilgilerinin Kontrol Edilmesi : Daha öncede bir çok yazımızda sizlere belirttiğimiz gibi yapmanız gereken başlıca şey bozdurma yapılacak sitenin bir iletişim telefon numarası olması ( sabit numara yada mobil numara ) bu numarayı sitenin herhangi bir alt sayfasında yada iletişim bölümünde bulunuyor olması en büyük şart dır. Bu mobil yada sabit numara kesinlikle işlem yapılmadan önce aranmalı ve karşınıza çıkacak yetkilen işlem yapılacak sitenin adını teyit almanızı sizlere şiddetle öneriyoruz. Bunun haricinde görevliye aklınıza takına sorularıda sorabilirsiniz. Eğer işlem yapılacak sitenin iletişim sayfası üzerinde herhangi bir numara yok ise, o sitenin canlı destek hattına bağlanıp iletişim numarasını isteyiniz. Bazen siteler numaralarının dolandırıcılık amaçlı kullanılmaması için web siteleri üzerinden halka açık yayınlamazlar ama talep eden kullanıcılara canlı destek hattı üzerinden verirler. Eğer ki sitede numara yok ise ve canlı destek hattına bağlanmanıza ve sormanıza rağmen size herhangi bir iletişim numarası verilmiyor ise o siteden kesinlikle uzak durun, Bazı dolandırıcı siteler sizlere farklı iletişim numaralar verebilir bu numaralar bazen kullanılmıyor olabilir yada farklı hiç bu site veya ukash işlemi ile alakası olmayan kişiler olabilir o yüzden numara alsanız bile teyit etmeniz şart. Eğer size site tarafından iletişim numarası istediğinizde herhangi bir bahane gösteriliyorsa ( Biz tüm işlemleri buradan yapıyoruz, Telefon ile destek yok, Şuanda Ofis Kapalı kimseye ulaşamazsınız vs.) Kesinlikle bu siteden uzak duruyorsunuz.

2- Web sitenin arama motorları üzerinden araştırılması : Bilindiği gibi teknoloji çağında yaşıyoruz ve elimizin altında internet dünyası bulunmaktadır. Artık her türlü bilgiye internet üzerinden saniyeler içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Bu platformu iyi değerlendirmek tamamen bizim elimizde ve ücretsiz olarak sağlanmaktadır. İnternet üzerinden aradığınız bilgileri sizlere en kolay ve en temiz bir şekilde sunabilmek için arama motoru uygulamaları geliştirilmişir. Bunların sayısı çok fazladı ama ülkemizde en çok kullanılanları ( www.google.com.tr, www.bing.com, www.yandex.com.tr ) dir. Bu arama motorları sayesinde işlem yapmak istediğiniz sitenin hakkında her türlü bilgiye ualaşabilirsiniz. Çok teknik bir bilgiye sabip olmadan yapmanız gereken bu arama motorlarından birisini herhangi bilgisayırınıza yüklü tarayıcıdan açarak, sitenin arama bölümüne işlem yapmak istediğiniz sitenin tam adını yazmak örnek:( www.turkcoins.net ) daha sonra arama butonuna tıkladığınız bu site ile alakalı bir çok ayrıntılı bilgiye saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Buradan bir çok site hakkında iyi yada kötü yorum yapılan siteleri görebilir. Bu sitelerin üzerine tıklayarak bu siteyi ziyaret edebilir ve diğer bu siteyi kullanan kişilerin bu site hakkında yapıkları yorumları okuyabilirsiniz. Bu sayade sitenin hangi amaçla kurulmuş olduğunuz çok hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz. Biraz daha teknik bilgiye sahip bir kullanıcı ise işlem yapmak istediği sitenin kurulduğu tarihi, barındığı ülkeyi, sitenin diğer teknik analizlerini bulabilir. Bunu yapmak içinde herhangi bir ” whois ” sorgulama sitesine girmeniz yeterlidir. Bu sitelerin arama yapılacak bölümüne işlem yapmak istediğiniz sitenin tam adını yazarak detaylı şekilde bilgi edinebilirsiniz.

3- Site üzerinden ukash bozdurma işleminin yapıldığı platformun’un güvenilirliği : Ukash bozdurma işlemi yapacağınız siteye girdikten sonra sitenin üzerinden sizlerin bu işlemi tamamlayabilmesi için belirli site yönetimi tarafından belirlenen ve sizlerin hizmetine sunulan platformlar bulunmaktadır, bunların kullanılan genel adı ” Canlı Destek Hattı ” olarak bilinmektedir. Bu canlı destek hatları kullanımı bakımında çok önemlidir. Bilinçli bir kullanıcı sitenin kullandığı canlı destek hattının sizlere verdiği özelliklerden o sitenin ne derece profesyonel olduğunuz anlayabilir.

Nasıl mı ?

Bağlandığınız canlı destek hattı 2 şekilde alınabilir bunlardan biri çoğu canlı destek sağlayıcısı 15 ila 30 gün arasında deneme sürümü kullanımı hakkı verir, Dolandırıcılık amaçlı açılmış siteleri bu sitelerden sürekli dememe sürümü açarlar bunun sebebi ise deneme sürümü açarken herhangi bir gerçek bilgi vermeniz zorunlu değildir. Dilediğiniz gibi sahte isimler ve sahte eposta adresi kullanabilirsiniz, ama ücretli olarak bu canlı destek sistemlerini kullanan siteler bu sitelere aldıkları hizmet karşılığında ödeme yaparlar, ödeme yaparken de belirli bir ödeme yöntemi kullanırlar ( Kredi kartı, Hesaba Havale vs. ) yani gerçek bilgiler vermiş olurlar herhangi bir aksilik yada art niyet halinde bu kişilere bu canlı destek hizmeti sağlayan firmalar üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Siz bunu nasıl anlayacaksınız ?

İşlem yapmak istediğiniz site üzerinden kullandığınız canlı destek sayfasının kesinlikle bir SSL sertifikası bulunması gerekir bunu anlamak aslında çok kolaydır. Kullandığınız tarayıcı penceresindeki adres çubuğuna bakmanız halinde sitenin adresinin ön kısmında bulunan ” Asma Kilit ” işareti sayesinde bunu anlamanız çok kolaydır. SSL sertifikası sizin tüm bilgilerini korur herhangi bir şekilde 3. şahıslar ile paylaşılmasını önler ve sitenin bu bilgileri herhangi bir şekilde saklamasına veya dağıtmasına engel olur.

4- Site yetkileri tarafından sizlere verilen yüksek oranlarda ukash bozdurma kuru : Bilindiği gibi yasal olarak ve legal hizmet veren siteleri bu sektörde ticaret yapmakta olan sitelerdir. Bu sitelerin amacı dolandırıcılık yapmak değil ukash bozdurma işleminden kar elde etmektir. Bu ticaret’den kar elde edilmesi için, O işlemden kazanç sağlamak gerekmektedir çünkü resmi bir firmanın bazı masrafları bulunur bunlar ( vergi borcu, personel masrafları, elektrik, su, kira vs. ) dır. O sitenin daimi bir şekilde ticaret yapabilmesi için bu masrafları karşılaması gerekmektedir. Sonuç olarak ukash bozdurma işleminden belli bir kazanç sağlaması gerekmektedir. Örnek verecek olursak Merkez Bankası tarafından 1 Euro kuru olarak 3.00 TL baz alındığını varsayarsak O sitenin ukash bozdurma kuru 2.90 TL’den yüksek bir rakam olur ise bunda kesinlikle bir sorun olduğunu düşünmeniz gerekmektedir. Tabi bu demek değildirki sizin 2,50 TL’den işlem yaptırmanız gerek. Yani 2,50 TL’den işlem yapan firmada bu işden çok kar sağlıyor ve sizi zarara uğratıyor demektir. Sizin bilinçli bir kullanıcı olarak max. 0,20 TL komisyon oranını kar bırakmanız ve o sitenin bunu kabul etmesi gayet normal bir alışveriş olacaktır.

Yukarıda yazdığımız bu incelemelerin dışında tabi ki de bazı şart olmayan ve hissi davranışlarda olması gerekmektedir. Bunlar sizlerin işlem yapmak istediğiniz sitede sizlere hizmet veren canlı destek operatörlerinin tutarsız, gereksiz ve uygun olmayan davranış biçimleri de dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Hem ahlaki açıdan hemde güvenlik açısından önemli bir konudur.

Bu makalemizi zaman ayırıp okuduktan sonra ve uygulamaya geçirirseniz inanıyoruz ki ukash bozdurma konusunda dolandırılma ihtimaliniz %99 oranında olmayacaktır.

btcturk.net / YÖNETİM