Ethereum ( ETH ) Bozdurma

Ethereum ( ETH ) Bozdurma ;

Ethereum Bozdurma işlemi diğer tüm kripto para birimleri gibi genel olarak kullanılan bir Ethereum nakite çevirme yani gerçek para birimine çevirme yöntemidir. Ethereum Bozdurma işlemlerini Dünya ülkeleri üzerinden resmi bankalar diğer banka yönetmeliği içerisinde gerçekleştirmemektedirler. Bunun sebebi henüz bankaların ve Devlet yönetimlerinin kripto para birimlerini yasal anlam’da tanımamış olmalarıdır. Bu sebepten ötürü Ethereum bozdurma işlemi yapmak isteyen Ethereum kullanıcıları çeşitli exchange ( takas ) yada kripto para borsalarını kullanmaktadırlar.

Kullanıcılar exchange siteleri üzerinden sahip oldukları kripto paralarını ilgili sitenin kullanım şartları doğrultusunda çeşitli yöntemler ile nakit paraya çevirebilmektedirler, Bu yöntemlerin bazılarından sizlere kısaca bahsetmek gerekir ise;

 • Banka aracılığı ile Ethereum Bozdurma ( Eft, Havale veya Swift yöntemleri ile )
 • Western Union aracılığı ile Ethereum Bozdurma
 • Yerel Postane aracılığı ile Ethereum Nakite Çevirme
 • Elden yani Cash olarak Ethereum Satmak

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere ek olarak Ülkelere özel kullanılan farklı yöntemler’de bulunmaktadır. Ülkemizde bu yöntemlerin arasından yaygın olarak kullanılan Ethereum bozdurma seçeneği Banka aracılığı ile yapılmaktadır. Bu yöntem’de Ethereum satıcısı ile Ethereum alıcısı alışverişlerini banka üzerinden anlaşılan bankaya bağlı olarak havale veya eft şeklinde yapabilmektedirler. Ethereum Satma işlemi yapıldığı zaman üzerindeki güncel kur üzerinden hesaplanarak gerçekleşmektedir. Satıcının talep ettiği üzere TL, USD veya EURO para birimlerinde ödeme satıcıya yapılabilir. Eğer kullanıcı TL dışında bir para biriminde ödeme talep eder ise, Anlık olarak Merkez Bankası Usd ve Euro paritesi üzerinden miktar belirlenerek gönderim satıcıya yapılır. Yapılan işlemlerde standart exchange prosedürü uygulanır, yani ;

 1. Ethereum Satıcısı bozdurmak istediği miktarı belirtir,
 2. Alıcı belirtilen miktarın güncel kur üzerinden karşılığı olan tutarı satıcıya bildirir ( TL kuru üzerinden )
 3. Satıcı belirtilen miktarı kabul eder ise, Alıcı Ethereum transferinin yapılması için kendi cüzdan numarasını satıcıya iletir,
 4. Satıcı transferi gerçekleştirip, Alıcıya bilgi verir ( Mevcut ise txid kodunu yada linkini paylaşır )
 5. Alıcı işlemi kontrol eder, ve ödemenin yapılmasını istenen banka  hesap bilgilerini talep eder ( IBAN ve İsim Soyisim yada Hesap Numarası, Şube Kodu ve İsim Soyisim )
 6. Alıcı belirtilen tutar’da ödemeyi Satıcının Banka hesabına havale veya eft olarak gönderir..

Banka Arcılığı ile yapılan Ethereum Bozum işleminin dışında kullanılan en yaygın alışveriş şekli Elden yani Nakit olarak yapılan seçenektir. Sitemiz bu konuda verdiği hizmet’de bazı ek yönetmelikler uygulamaktadır. Bunun sebebi ise hem müşteri hemde tarafımızın yaşayabileceği muhtemel güvenlik sorunlarını en aza indirebilmektir. Bunları detaylandırmak gerekir ise ;

 • Görüşmeler Sadece Belirlenen İller’deki Garanti Bankası Şubelerinde yapılmaktadır. Bunun harici olarak ofis yada benzeri alışveriş mekanlarında görüşme yapılmamaktadır.
 • Görüşmeler Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir İllerinde Yapılmaktadır.
 • Ethereum elden bozdurma işleminde minimum alt limit 10 ETH’dir.

Ethereum Bozdurma işlemi hakkında Ayrıntılı bilgi almak ve işlem yapmak için 7/24 Hizmet veren Canlı Destek hattımıza bağlanabilir, Konusunda uzman Satış Temsilcilerimiz ile görüşme başlatabilirsiniz.

 

Ethereum ( ETH ) Nedir ?

Ethereum diğer sanal para birimleri gibi bir kripto para birimidir,  2015 yılının son aylarında bir üniversite öğrencisi olan Vitalik Buterin tarafından tasarımına başlanmış. Ethereum ( eth ) ‘nin kurusu Buterin’dir lakin tam olarak tasarımını 4 kişi tarafından tamamlanmıştır. ETH ‘nin bu kurucu üyeler tarafından ana hatları belirlendikten sonra 32 kişilik bir geliştirici ekibi kurulmuş ve 2 ay gibi bir kısa süre içerisinde kullanıma hazır hale getirilmiştir. Üniversite öğrencisi olan Kurucu Vitalik Buterin bu gelişmeler sırasında üniversite eğitimini yarıda bırakarak Ethereum’un daha iyi bir yere gelmesi için hayatını bu alanda tamamlayacağını dünya kamuoyu ile paylaşmıştır.

Teknik olarak Ethereum ( ETH ) ‘dan bahsetmek gerekir ise, temel olarak diğer tüm kripto para birimleri gibi herhangi bir merkeze bağlı olmadan işlemlerini yapmaktadır. Madencilik aşaması kısmında ise diğer kripto para madenciliği çeşitleri ile aynı şekilde yapılmaktadır. Yani bilinen en büyük ve en yaygın kripto para birimi olan Bitcoin Madenciliği için kullanılan cihazlar ile Ethereum ( ETH ) madenciliği de yapılabilmektedir. ETH’nin en büyük teknik farklılığı ise Akıllı Sözleşme Sistemidir. Ethereum kullanıcılarının komut dosyaları yazmalarına imkan sağlayan kendi özel programlama ( yazılım ) diline sahip olan kripto para birimi Ethereum ( Eth ), kullanılan bu sisteme akıllı sözleşmeler ( Komut Dosyaları ) ismini verir. Akıllı sözleşmeler, yani komut dosyaları, ethereum ağının geneline dağıtılır ve talep edildiğinde Ethereum düğümlerine yeniden döner.

Anlık Ethereum Dünya Piyasaları Kur Oranları ;

 

[crtools-table coin=”ETH” fiat=”TRY” cols=”price,change,graph” search=”false” pagination=”10,20″]


 
Yönetim ..