İnternetten Ödeme Yapma ve Alma Yöntemleri

İnternet tarihi çok eskilere dayanmasa da çok hızlı bir şekilde gelişen bir platformdur. Hemen hemen artık hayatımızın her noktasında bizlere yarar sağlayan ve bir çok konuda kolaylıklar sunan bir oluşumdur. Şuanda yaşadığımız çağ aslında bir internet çağıdır. Artık dünya insanları internet üzerinden sağlık hizmeti alabiliyor, arkadaşlıklar kurabiliyor, ticaret yapabiliyor, alışveriş yapabiliyor, eğitim ve öğrenimini yapabiliyor ve daha sayamadığımız bir çok ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu yazımızda sizlere internet üzerinden yapılan ticaretin bir parçası olan para akışının nekadar güvenli ve hızlı bir şekilde olabileceğine değineceğiz. Bu yöntemleri size maddeler halinde açıklamaya çalışacağız aslında bunları 2 ayrı ana başlık altında toparlayabiliriz.

1- Bankalar aracılığı ile internet üzerinden Ödeme yapmak ve Ödeme Almak ;

Ülkemizde şuanda faaliyet gösteren bir çok yerel ve ulusal bankalar vardır. Hemen hemen bu tüm bankaların kullanıcılarına sunmuş olduğu kolaylıklardan biriside internet bankacılığı ‘dır. Herhangi bir banka müşterisi olan her vatandaş kullandığı bankanın kendileri için özel olarak tasarlanmış internet bankacılığı sistemini kullanabilir. Bu platform’lar da sizlere bankanız tarafından verilen giriş bilgileri ile dilediğiniz para gönderme ve alma işlemini 7/24 olarak yapabilirsiniz. Her bankanın kendi içerisinde belirlemiş olduğu transfer komisyon ücretleri bulunmaktadır. Bunun dışında Yapılan HAVALE işlemleri her bankada aynı zaman içerisinde online olarak yapılır. Harici olarak EFT işlemleri de belirli bir ücret kaşılığında bankalar tarafından mesai saatleri içerisinde yapılabilir.

2- E-Cüzdan ve Sanal Kart Uygulamaları aracılığı ile Para gönderme ve Para Alma ;

Bu başlık altında sizlere açıklanması gereken bir çok platform bulunmaktadır. Yalnız biz bunların ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve faaliyet gösteren türlerini açıklamaya çalışacağız. Bu sayede sizlerinde bu konularda ihtiyaç duyduğunuz bilgiye sahip olacağınız ümit ediyoruz.

  • Ukash Voucher : Ülkemizde bilenen ismi ile ukash pin kodları, İngiltere alt tabanlı olan bir uygulamadır. 19 haneli rakamlar topluluğundan oluşmuş bir sanal pin kodudur. Her pin kodunun küsüratlı yada tam olmak üzere bir miktarı vardır. Hemen hemen tüm dünya ülkeleri para biriminde bulunmaktadır. ( TL olarak şuanda kullanılmamaktadır. Ama ukash tarafından yapılan açıklamaya göre çalışmaları başlamış olup yakın bir zamanda TL para biriminde kullanılmaya başlanacaktır ). Ukash pin kodlarını, ukask kabul eden tüm sitelerde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ukash ile para yatırma işlemi online olarak yani anlık gerçekleşir. İşlem yapmak istediğiniz sitenin ödeme panelinden ukash seçeneğini seçtik den sonra Ukash Pin Numarasının yazılması gereken yere elinizde bulunan ukash kodunu yazıyorsunuz ve daha sonra ukash kodunun miktarının yazılması gereken kısma kodun miktarını yazdıktan sonra gerekli butona tıklamanızın ardında ukash kart bakiye niz otomatik olarak ödeme yapmak istediğiniz sitede bulunan hesabınıza aktarılmaktadır. Ukash kart’lar ile ödeme yapmanın bir avantajı da kredi kartı kullanmadan işlem yapabilmeniz dir. Bu özellik sayesinde herhangi bir kişisel bilginizi paylaşmanız gerekmez. Ukash kart’lar şuanda ülkemizde ve bir çok ülkede kurulan siteler üzerinde satılmaktadır. Yani teğmin etmeniz çok kolaydır. Harici olarak ukash kart’lar ile bazı sitelerden ödeme’de alabilirsiniz. Örneğin bahis oynadığınız bir siteye ukash ile para yatırdıktan sonra o sitede bir kazancınız olduğu takdirde her bir kartın max. sınırı 250 EUR olmak şartlı ile ukash kart çekebilirsiniz. Bu sitelerden tarafınıza en kısa zamanda talep ettiğiniz ukash pin kodu gönderilir. Bu kodlar 1 yıllık kullanım süresine sahiptirler. Yani dilediğiniz bir zaman kullanabilirsiniz veya dilediğiniz bir zaman ukash bozdurma işlemi yapan bir sitede nakite çevirebilirsiniz.
Ukash Bozdurma

Ukash Bozdurma

  •  Paysafe Card : Yani paysafe kart’lar ukash’a benzer bir şekilde dizayn edilmiş ön ödemeli bir kart sistemidir. Tabi ki kendisine has bazı özellikleri bulunmaktadır. Paysafe kart’lar 16 haneli rakamlardan oluşan bir pin kodudur. Küsüratlı miktarı bulunmaz. Tam sayı şeklinde miktarları olur. yani 10, 20 , 50 , 100 şeklinde. Paysafe kart’lar ülkemiz para birimi olan TL olarak kullanılabilmektedir. Ancak bu TL olarak kullanılan paysafe kart’lar bir çok yurtdışı sitesinde kullanılamıyor. Bunun sebebi ise T.C. yasalarına aykırı olan sitelerde bu TL para birimi olan kartların kullanımı paysafe firması tarafından yasaklanmıştır. Ukash kart kullanım alanı geniş olmasa bir çok alanda yaygın olan kullanılmaktadır. Bu kartı kullanacak müşterilerin de işlem yapabileceği sitelerde herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan ( kredi kartı, adres, tc numarası ) gibi işlem yapabilirler. Paysafe kart’lar ile de ödeme yapılabileceği gibi ödeme de alınabilir. Paysafe kart’ların bir özelliği de tek kullanımlık olmamalarıdır. Yani diyelim 100 EUR değerinde bir kartınız var herhangi bir siteye 30 EUR değerinde ödeme yapmanız lazım. Bu siteye pin numaranızı yazdık tan sonra ilgili site 30 EURO miktarı tahsil eder ve sizin paysafe kart bakiyeniz 70 EURO ya düşer ve bunu başka bir zaman veya başka bir sitede kullanabilirsiniz. Elinizde olan ve ihtiyaç fazlası olan kartları paysafe bozdurma işlemi yapan güvenli bir siteden nakite çevirebilirsiniz.
Paysafe Bozdurma

Paysafe Bozdurma

  • Astropay Card : Bu firma aslında diğer firmalar arasında kurulmuş en yeni firmadır. Ancak bazı özellikleri sayesinde kısa zaman sektördeki yerini almış ve bir çok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Astropay kart’lar 16 haneli rakamlardan oluşur. Diğer sanal kart’lardan ayıran özelliği, sanki bir kredi kartına benzer özellikleri taşımasıdır. Yani bir Son Kullanma tarihi olması ve Birde güvenlik numarasının olmasıdır. Şuanda USD yani Dolar para biriminde kullanılmaktadır. Küsatlı olarak kullanılmamaktadır. Tek kullanımlık da değildir. Yani Paysafe kart gibi birden çok defa kullanılabilir içerisinde uygun bakiye olduğu sürece. Tam ve çok seçenekli miktarları bulunmaktadır. Diğer firmalardan farklı olarak 500 USD değerinden oluşan kart’lar bulunmaktadır. Bir çok satış sitesi üzerinden çeşitli ödeme yolları ile teğmin edebilirsiniz. Bir çok sitede Astropay kart seçeneği ile ödeme alabilirsiniz. Size gönderilen sanal kart’ları farklı bir sitede kullanabilir yada astropay bozdurma işlemi yapan sitelerde nakit paraya çevirebilirsiniz.
Astropay Bozdurma

Astropay Bozdurma

  • Bitcoin : BTC olarakda bilinir. Çok uzun bir geçmişi yoktur. Diğer Sanal kart uygulamalarından farklı bir dizaynı vardır. Bitcoin bir pin kodu değildir. Aslında TL,EURO,USD gibi bir para birimidir. Kendi içinde bir borsası vardır. Altın yada diğer Döviz birimleri gibi anlık olarak değer kazanır yada değer kaybeder. Bitcoin ile 3. bir aracı kuruma gerek kalmadan ödeme yapabilir yada ödeme alabilirsiniz. Kullanıldığınız bitcoin sitelerinde size verilen bitcoin adresinize dilediğiniz oradan BTC alabilir yada gönderebilirsiniz. İşlemler anlık olarak yapılır. Bankalara nazaran çok az bir işlem ücreti vardır. Dünyanın herhangi bir yerindeki kullanıcıya ödeme yapabilir yada alabilirsiniz. Elinizde bulunan BTC leri bitcoin bozdurma  işlemi yapan bir site üzerinden bozdurabilir. Banka hesabınıza BTC’nin karşılı olan TL miktarını HAVALE yada EFT yaptırabilirsiniz.
Bitcoin Bozdurma

Bitcoin Bozdurma

  • Paypal : Aslında Sanal ödeme alma ve yapma platformları arasında en eski firmadır. Amerika alt tabanlı olan bir kuruluştur. Size Kredi kartı bilgilerinizi herhangi bir siteye paylaşmadan kredi kartınızdan paypal aracılığı ile işlem yapma imkanı tanır. Yani diyelim bir siteden alışveriş yapmak istiyorsunuz ancak o siteye kredi kartı bilginizi vermek istemiyorsunuz, eğer o site paypal ile ödeme alıyor ise. Siz paypal firmasında açtığınız üyeliğinize kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Ve ödeme yaptığınız zaman paypal sizin kartınızda ödenecek olan parayı kendisine çekiyor ve o siteye kendi ödeme kanalında ödemenizi anlık olarak yapıyor. Bunun haricinde paypal kullanıcıları kendi aralarında para gönderip alabilirler. Hemen hemen tüm dünya para birimlerinde kullanılabilir. Kendi içerisinde döviz cinsi Belirli bir kurdan değiştirilebilir. Hesabınızda bulunan paranızı kayıtlı banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu işlem biraz zaman alıyor ve komisyon oranları yüksek oluyor bu sebep ile paypal bozdurma işlemi yapan herhangi bir siten paranızı nakite çevirebilirsiniz. Paypal ile anlık para gönderebilir yada para alabilirsiniz. İşlemler belirli bir ücret karşılığında gerçekleşir. Paypal’ın türkçe sitesi Türk kullanıcıları için bulunmaktadır. Bu site üzerinden üyelik yaptıkdan sonra. Kredi kartı bilgilerinizi sisteme giriyorsunuz. Sisteme girdiğiniz anda paypal firması güvenlik ve kart sahibinin siz olduğunu teyit etmek amacı ile 10 TL değerinde bir para kesiyor. Ve Kredi kartınızın harcama bölümünde bulunan bu ödemenin bilgisi olarak size bir ” Kod ” veriliyor. Siz bu kodu paypal sayfanızdaki doğrulama bölümüne girdik den sonra dilediğiniz miktarda kredi kartınızdan paypal aracılığı ile güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Sizden çekinde 10TL doğrulama işleminin ardından hesabınıza yatırılıyor. Yani bu para size iade ediliyor.
Paypal Bozdurma

Paypal Bozdurma

  • Webmoney : Webmoney Rusya alt tabanlı kurulmuş bir sanal cüzdan uygulamasıdır. Son yıllarda kullanıcılarına vermiş olduğu işlem güvenli ve hızı nedeni ile tüm dünyada kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İsteyen herkez webmoney sitesinden üyelik yaparak bu uygulamayı kullanmaya başlayabilir. Kimlik onaylı olarak limitleri olmadan kullanılabilir. Yani eğer üyelikden sonra kimlik bilgilerinizi bu firmaya göndermez iseniz belirli bir limitler doğrultusunda işlem yapabiliyorsunuz. Kimlik,Pasaport yada Ehliyet bilgilerinizi buraya gönderdikten sonra onaylı bir kullanıcı oluyor ve limitsiz şekilde kullanmaya başlıyorsunuz. Üyelik esnasında kesinlikle bir mobil numaranız olması gerekmektedir. Çünkü sms doğrulama kodu olmadan WM kullanamazsınız. Her işlemde size kayıtlı numaranızdan bir sms kodu gönderiliyor. Bu kodu panele girdikden sonra işleminiz yapılıyor. TL para biriminde kullanılmıyor. Ülkemizde WMZ yani Dolar ve WME yani Euro para birimlerinde yaygın olarak kullanılıyor. WM ile para gönderebilir, Ödeme Alabilir yada dilediğiniz bir site alışveriş yapabilirsiniz. Güvenlik konusunda çok çeşitli hizmetleri olduğu için kullanıcılar tarafından ilgi görmektedir. Hesabınızda bulunan webmoney paralarınızı webmoney bozdurma işlemi yapan herhangi bir siteden bozdurabilirsiniz. Karşılığı olan parayı banka hesabınıza alabilir yada farklı yöntemler ile tahsil edebilirsiniz.
Webmoney Bozdurma

Webmoney Bozdurma

 

Yukarıda Anlatmış olduğunuz seçenekler ülkemizdeki kullanıcıların yaygın olarak kullandıkları yöntemlerdir. Bunların harici olarak bir çok farklı sistem mevcuttur. Ukash Bozdurma, Paysafe Bozdurma , Astropay Bozdurma, Paypal Bozdurma, Bitcoin Bozdurma ve Webmoney Bozdurma konusunda 5 yıldır hizmet veren btcturk.net bu konuda sektörün öncü sitesidir.

Turkcoins.net Telekomünikasyon