NiceHash Hack Edildi, Zarar 4750 Bitcoin

Ünlü Madencilik Sitesi NiceHash Hack Edildi ;

Slovenya merkezli olan kripto para madencilik merkezi NiceHash isimli firma yaptığı açıklama hack edildiğini bildirdi, Firma yetkilileri bu açıklamayı sosyal medya üzerinden yaptılar, yapılan açıklamada ‘ Nicehash platform’u üzerinden bir güvenlik açığının tespit edilerek, 4750 bitcoin civarında bir miktarın çalındığını ‘ bildirdiler.

Nicehash firması 2014 yılında kurulmuş olan ve günümüze kadar aralıksız hizmet veren bir madencilik ( mining ) firmasıdır. Yaklaşık olarak 65 milyon doların üzerinde tahmini bir kayıp olduğu düşünülmektedir. Firmadan açıklama gelmeden önce firma sitesi bir süre kullanıma kapatıldı, bu süre içerisinde sosyal paylaşım platformu olan redit üzerinden bazı site kullanıcıları hesaplarındaki coin’lerin olmadığını ve boşaltıldığını yayınladır. Bu yayınların olduğu sırada site tarafından site kullanıma kapatılmış ve ‘ bakım çalışması ‘ olduğu şeklinde bir anasayfa yayınlanmıştır.

Olayların büyümesi üzerine firma yönetimi bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve yapılan açıklama şu şekildedir ;

‘ Nicehash ödeme sistemlerimiz üzerinde bazı sorunlar yaşandı, Nicehash bitcoin cüzdanları üzerinde bulunan bitcoin’ler çalındı. Toplam zararı hesaplama konusunda çalışmalarımız devam etmektedir, yaşanan olay elbetteki ciddi ve üzücü  bir hadisedir. Konu ile ilgili çalışmalarımız olağan hızı ile devam etmekte ve konu ile ilgili tüm detaylar adli mercilere verilmiş durumdadır, Ortak çalışmamız devam ediyor olup, sorunun çözümüne en kısa süre içerisinde varacağımızı planlıyoruz ‘

Site Kullanıcılarına Önemli Uyarı Yapıldı ;

Nicehash ekibi yaşanan hack olayından sonra kullanıcılarına email yolu ile bir bildirge göndermiştir, Gönderilen bildirinin içeriği ise kullanıcıların online olarak kullandıkları şifreleri değiştirmeleri konusunda bir uyarı mesajı taşımaktadır.

Yaşanan panik ile birlikte bir çok kullanıcı Nicehash ekibine ulaşmak ve bilgi alabilmek için firmaya email’ler atmasına rağmen henüz herhangi bir kullanıcıya konu ile ilgili bir açıklama yapılmış değildir.

Geçtiğimiz yıllarda buna benzer yaşanan büyük bir bitcoin borsanının hack edilmesinden dolayı zarar görün kullanıcıların olduğunu düşünerek, Nicehash kullanıcıların bu durumdan bir zarar görüp görmeyeceği bir endişe konusu olmuş durumdadır.

Yapılan açıklamaların ardından ortama 47.000 – 49.000 TL arasında değişen 1 bitcoin kur oranı 07 aralık 2017 saat 14:30 itibari ile ani dalgalanmalar yaşıyarak şuanda ortalama 64.000 TL sınırlarına ulaşmıştır.