Paypal Hesap Sınırlandırılması

Paypal firması bilindiği gibi dünya üzerinden online para ödeme ve alma yöntemleri arasından yani sanal cüzdan uygulamaları arasında lider firmalardan birisidir.Bir çok bireysel ve ticari kullanıcı paypal firmasını tercih etmektedir. Bunun nedenlerinden biriside bir çok alanda aktif olarak kullanılmasıdır.

Paypal firmasının satıcılar tarafından aktif olarak kullanılmasının en büyük nedenlerinden birisi henüz bir alternatif uygulamanın yaygın olmamasıdır. Webmoney firması’nın son yıllarda yaptığı atak üzerine biraz olsun ticari kullanıcılar rahatlamış bulunmaktadırlar. Bunun en büyük sebebi ise yıllardır tekel olarak elinde tutuğu platforma bir rakip firmanın girmiş olmasıdır. Paypal’ın satıcılar tarafından en çok tercih edilen firma olmasının en büyük nedeni internet üzerinden satın yapan kişilerin kullandıkları web platformunda (scriptler) yani web sitelerinde çok kolaylıkla entegre edilebiliyor olmasıdır. Paypal firmasında rakip olan diğer firmaların bu konudaki eksiklikleri nedeni ile paypal bu sektör’de halen ( Webmoney dışında ) lider firmadır.

Ancak yıllardır paypal firmasının müşterilerine yaptığı tabiri caiz ise diktatörlük uygulamaları dur durak bilmemektedir. Keyfi şekilde hesap sınırlandırılması, 2 taraf arasındaki olayları çözerken tarafsız olmaması gerçekten kabul edilebilir bir durum değildir. İnternet üzerinde yapacağınız ufak bir şikayet ve yorum araştırmasından sonra göreceksiniz malesef sayıları binleri geçkin mağdur insan bulunmaktadır ve bunların malesef bir çoğu TR kullanıcılarıdır. Bunun sebebi ise Paypal artık dünya üzerinden liderliğini yitirmektedir. Çıkan alternatif sanal cüzdan uygulamaları ( webmoney, bitcoin, moneybookers vs. ) kullanıcılarına verdiği kolaylıklar ile şuanda tercih edilmektedir. Bunun farkına varan ve Ülkemizdeki potansiyeli gören paypal firmasının artık türkiye’de aktif olarak çalışması ve TR ofislerini kurması bilinçli her kez tarafından bilinen bir uygulamadır. Bu şöyle açıklayabiliriz aslında Bir Türk vatandaşı olarak bende bir öz eleştiri yapacak olursam , bunun sebebi tamamen ülkemiz insanları üzerine oynanan oyunlardan birisidir. Hele ki son zamanlarda Türk bilişim firmaları tarafından yaratılan alternatif sanal cüzdan uygulamaları varken ve Şuanda Dünya üzerindeki bir çok ülkeden daha iyi bir bankacılık sistemi varken yabancı sermeyeli paypal firmasına neden biz halen bu kadar destek olmaktayız ve son çırpınışlarını yaşayan bu firmaya yardımcı olmaktayız.

Türk ticari şikayet sitelerini biraz araştırmamdan sonra gördüm ki ülkemizde sayıları hiç de az olmayan mağdur bir kitle bulunmaktadır. Bu mağduriyetlerin en başında ise Keyfi Paypal Hesap Sınırlandırılması gelmektedir. Tabiri caiz ise saçma sapan, sudan sebeplerden dolayı bir çok kişinin Paypal hesabı bloke edilmiş ve bazılarına içlerinde bulunana para yani hesaplarında bulunan meblağ iade edilmemek üzere bloke edilmiştir. Bazı şanslı kullanıcılar ise 180 GÜN yani 6 AY gibi bir zaman bekledikten sonra bin bir zorluk ile uzun işlemlerden sonra parasını belli kesintilerden sonra alabilmektedir. Bunun anlamı resmen GASP’ tır. Çünkü anlamakta güçlük çektiğim madem kurallarına ve prensiplerine uymayan bir kullanıcı var, Elbet haklı olarak bu kullanıcının sınırsız olarak paypal kullanmaktan mahrum edebilirsin ama anlaşılamayan şey ise madem kesin bir anlam ile yani kesin bir karar ile kapatılan kullanıcının neden parasını yani hesabındaki bakiyesini ( herhangi bir kullanıcı ile para alışverişinde sorun yok ise ) neden yarım yıl boyunca GASP ediyor. Bu parayı hangi hakka hizmete dayanarak kullanabiliyor. 

Bu konuda biraz bilinçli kullanıcıların haklarını aramaları sonucunda paypal ile yaptıkları görüşmelerde alınan cevap ise kullanıcı kayıt yaparken kabul ettiği ” Hizmet Sözleşmesi ” içerisinde bu madde varmış. Ya arkadaşlar aslında bu yapılan düpedüz bir dolandırıcılık. Yani bu yazımızı okuyan ve paypal hesabını sorunsuz kullan kişiler düşünmesin ki bu haksız olay onlarında başına gelmeyecek. İnanın okuduğum Türk ve Yabancı Binlerce yorumda sayıları hiç de az olmayan bir kısım 4-5 yıllık paypal kullanıcısı ve aynı duruma mağruz kalmışlar.

Bu tarz bir olay ile karşılaştığınız zaman umudunuzu yitirmenizi istemem ama %99 oranda paypal hesabınız yeniden açılmayacaktır, ve şanslı iseniz hesabınızda bulunana paranın tamamı olmasa da bir kısmını paypal’dan tedarik edebileceksiniz.

Bunların harici olarak paypal firmasının dünya üzerindeki liderliğini yitirmesine verilebilecek diğer örnek ise, Paypal’ın bu kadar büyümesindeki en büyük rol oynayan etken şeyin ” EBAY ” olmasıdır. Ebay bilindiği gibi dünya üzerinde hemen hemen en büyük eticaret sitedir. Bu sitenin bu kadar hızlı büyümesi ile dünya üzerinde ebay’ı tanımayan kullanıcı kalmadı. Ebay’ın ödeme seçenekleri arasına aldığı Paypal ödeme seçeneği sayesinden  Paypal bugünkü bulunduğu konuma gelmiştir. Ancak son zamanlarda bilindiği gibi artık Paypal ve Ebay yollarını ayırmıştır. Bunun sebebi ise Ebay gibi dünya devi bir eticaret sitesinin bir şeyleri belki görmüş olması olamaz mı ?

Yani siz paypal kullanıcılarına ve kullanmayı planlayan kullanıcılara belirtmek istediğimiz bin bir zorluklar ile emek vererek kazandığınız paraları gerekçesiz ve havadan sudan sebepler ile yitirmeyin. Bunun için yapmanız gereken sizleri yanlış yönlendiren reklamlardan uzak durmanız ve sırf Türkçe desteği var diye bu firmayı güvenli bulmayınız. İnanın yapacağınız az biraz araştırmadan sonra ve gerekirse yapacağınız az bir masraf dan sonra inanın belkide ileride yaşayacağınız olası büyük miktardaki para kayıplarını önlemiş olacaksınız.

Bunun için yapmanız gereken elinizin altındaki internet fırsatını iyi kullanmak. Mesela internetin vazgeçilmesi haline gelen ve aradığınız her şeyi bulmanızda sizlere kolaylık tanıyan arama motorları vasıtası ile alternatif bir çok bilgiye ve firmaya ulaşabilirsiniz, Bu firmalar hakkında yine bu arama motorları üzerinden iyi e kötü yorumlara ulaşabilirsiniz. Mesela  ” ukash bozdurma ” konusunda arama yapacak bir kişi, Örnek olarak arama yapacağı arama moturu ” www.google.com.tr ” olsun bu arama motoruna girip ukash bozdurma kelimesi üzerinden arama yaptığınız zaman çıkan sonuçlar ” ukash bozdurma ” şeklinde olur. ve bu arama sonucunda ukash bozdurma işlemi yapan bir çok siteye ulaşabilirsiniz. Sizlerinde yapması gereken elinizin altındaki bu internet dünyasını sizin için en yararlı olacak şekilde kullanmak.

Umarım yazımız hoşunuza gitmiştir ve bir şeyler anlatabilmişizdir. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere,

btcturk.net / YÖNETİM