Putin, Rusya’nın Yeni Sanal Parası Cryptoruble

Cryptoruble Geliyor ;

Rusya Devlet başkanı geçtiğimiz hafta, Rusya’nın yeni sanal para birimi olan Kriptoruble ile ilgili çalışmanın başlaması talimatını verdi, Rusya iletişim ve medya bu para birimi hakkında basına bazı detaylar verdi..

Rusya’nın iletişim ve haberleşme bakanı olan Nikolay Nikiforov, Putin’in Moskova sermaye klubü kapalı toplantısında gerekli talimatları verdiğini AIF gazetesi 14 Ekim Cumartesi günü açıkladı.  Gazetenin haberinin devamına göre Putin, yapılan toplantıda verdiği atıf’dan şu şekilde bahsedilmektedir.

 ” Güvenli ve basit bir şekilde kripto pazarını başlatacağız, Eğer biz bu konuda bir çalışma yapmak isek en fazla 2 ay içerisinde Avrasya Ekonomik topluluğundaki komşularımız bunu yapacaktır. “

Cryptoruble Ayrıntıları;

Nikforov, yaptığı açıklamada ” Yeni sanal para biriminin çok hızlı bir şekilde yayılacağına inanıyorum ” dediği belirtildi. Ayrıca bazı yetkililerin bu yeni uygulama Rusya’da yasal hale geleceği için kişisel gelir vergisinin ödenmesi konusunda yararlı olacağını düşündüklerini belirttiler.

Rusya’nın bilindiği gibi ortalama %13 lük bir vergi gelir oranı mevcut. Putin’in, bu düzeyde ekonomik büyümeyi genişletmek ve gelişme sağlamak için yetkili kişilere reform çağrısında bulunduğu belirtildi. Moskova Times’ın haberine göre bu reform’ların 2018 yılı içerisinde düzenlenmesi ve 2019 yılı itibari ile yasallaşması konusunda Putin’in talimat verdiği bildirildi.

Bakan’ın bir diğer açıklamasında ise, ” Bu uygulamanın çok detaylı olacağını ve bir model teşkil edeceğiniz ” belirtmiştir.

Gelişmeler karşısında Rusya merkez bankasından da ulusal kripto para için destek geldi, Ayrıca Olga Skorobogatova yaptığı açıklamada bu tarz teknolojik reformların devletin ekonomik yapısına çok fayda sağlayacağını belirtti,

Cryptoruble ‘nin oluşturulması diğer sanalparala’rın yasallaşması değildir.

Ayrıca Bakan’ın bu gelişmelere yaptığı önemli açıklamalardan birisi’de şu şekilde’dir.

” Kriptoruble’nin oluşturulması, diğer para birimlerinin yasal hale geleceği gibi anlaşması değildir, Rusya’nın bu sistemde kendi şifreleme sistemini kullanacağı gerçeğidir. “

Bu haberler doğrultusunda, Putin ile geçen hafta yapılan görüşmede Rusya’nın kendi kripto para birimini düzenlemeye karar verildiği söylenmektedir. Maliye Bakanı Anton Siluanov’a göre Maliye bakanlığı yıl sonuna kadar konuyla ilgili tasarıyı merkez bankası ile ortaklaşa yürütülen çalışma’da tamamlayacaklarını belirtti.

Bu durum dünya kamuoyunda büyük yankı yaratırken bazı kesimlere göre bu tarz kripto para birimlerinin devletlerin merkez banka’sı tarafından yönetilmesinin doğru olmayacağı şeklinde görüşler bulunmaktadır. Bakım bu gelişme ile dünya kripto para birimi sistemi ne yöne doğru şekillenecektir.

Ayrıca Bazı kesimler tarafından bu gelişmenin şuanda dünya genelinde en yaygın olan kripto para birimi bitcoin‘in geleceği için ne yönde etki edeceği konusunda merak uyandırdığı belirtilmektedir.