Ripple ( XRP ) Nedir ?

Ripple ( XRP ) Nedir ?

Riple 2012 yılında , ” Ripplenet ” ödeme ağı ismi ile oluşturulan bir dijital kripto para birimidir. Diğer tüm kripto para birimlerinin çalışma mantığı ile aynı düzende çalışan bir internet protokolü ve kripto para birimidir. Diğer kripto para birimlerinin dışında en temel farklılığı ise madencilik yapılamayan yani ” Ledger ” ismi ile adlandırılan blockchain teknolojisini kullanarak tüm işle gören defterlerin bir şirket tarafından ( Bir merkeze bağlı olarak ) yönetilen dijital para birimidir. Bir merkeze bağlı olmasından dolayı diğer kripto para birimlerinden farklı olarak Yasal düzen içerisinde işlem yapan bankaların , şirketlerin veya buna benzer kurumların bir muhatap bulabilmesinden dolayı tercik ettikleri dijital ağ yapısından çalışan bir kripto para birimidir.

Riple ( Xrp ) Ne Gibi Avantajları Vardır ?

  • Bir Merkezi olması dolayısı ile herhangi bir konuda karşınızda muhatap bulabileceğiniz bir kripto para birimidir,
  • Bir çok banka ve kuruluş tarafından şuanda fon transferleri konusunda resmi olarak kullanılmaktadır. Ripple kullanan banka ve kuruluşların güncel listesine Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ülkemizde ise Akbank ilk ripple ağına dahil olan Türk Banka’sıdır.
  • Yapılacak olan  işlemlerde, Herhangi bir coğrafi kısıtlaması bulunmamaktadır.Dünya üzerindeki herhangi bir ripple kullanıcısının cüzdanına anlık olarak ripple transferi yapabilir yada kabul edebilirsiniz.
  • Yapılan transfer işlemleri çok hızlı bir şekilde anlık olarak gerçekleşir. ( Ör: Ülkeler arası banka üzerinden yapılan işlemler swift olarak adlandırılmaktadır, bu işlem seçeneği minimum  24- 48 saat kadar sürebilmektedir ) Bu süre ripple transferlerinde ise en fazla 4 saniye içerisinde gerçekleşmektedir.
  • Transfer işlem masrafı birçok sanal cüzdan uygulamasından ( paypal, webmoney, skrill vb ) daha düşüktür, harici olarak bir birçok kripto para birimindeki işlem masraflarının altında hizmet sunmaktadır.
  • Kısa vade de kullanıcısına çok kar ettirmiş bir kripto para birimidir, Şuanda dünya üzerinden en çok yükseliş yaşamış dijital para’dır.
  • 50’den fazla kripto para borsa’sında işlem görmektedir, bu sayede kolay ulaşılabilir bir coin’dir.

Ripple ( Xrp ) Dezavantajı Varmıdır ?

Ripple’nin en büyük farklılığı olan ve bankalar tarafından ilgi görmesini sağlayan özelliği bir şirket olması yani diğer kripto para birimleri gibi merkezsiz bir yapıda olmamasıydı, Lakin bu durum bir çok çevre tarafından farklı yorumlanmaktadır. Kripto para birimlerinin oluşum mantığına ters olarak ripple’nin bir merkeze bağlı olmasının mevcut yapısı üzerinde sahibi olan şirket tarafından manipülasyon yapılabilmesi olasılığı vermesine olanak sağlayabileceği düşünülmektedir. Yani ripple coin ile ilgili tüm yetki ve haklar belirli bir merkeze bağlı olması akıllara soru işaretleri getirebilmektedir. Kamuoyu tarafından tartışılan bu yönü için ripple yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şuanda mevcut 55 ‘in üzerinde fiziksel işlemci ağı üzerinden işlem görüldüğünü, yakın bir gelecekte kullanılan blok zincirlerinin  3. parti işlemcilere açılarak mevcut merkezli protokollerin, merkezsiz yapısını geliştirmek istediklerini belirtmişlerdir.

Ripple ( Xrp ) Kurucuları Kimdir ?

Ripple 2 ortak tarafından oluşturulmuş bir dijital para birimidir,

Kurucularından Chris LARSEN , 1960 yılında San Francisco / Amerika Birleşik Devleti doğumludur. Öğrenimini Stanford Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamlayan Chris, Ripple dışında bir çok alan çalışmalarda bulunmuştur, Çalışmaları arasında  en çok bilinen, online ev kredisi veren şirketi E-Loan ‘dır. Ayrıca ” Prosper Marketplace, Palo Alto Funding Group ” isimli organizasyonlarının da kurucusudur. Mevcut 5.19 Milyar Ripple sahibi olan Chris, ayrıca şirketin %17 hissedarıdır. Toplam serveti 2018 yılının Ocak aylarında 59.5 Milyar USD olduğu tahmin edilen Chris Larsen dünyanın en zengin 5. kişisi olduğu düşünülmektedir. Bu servet ile Google kurucularından daha zengin olduğu bilinmektedir.

Kuruculardan diğeri olan kişi ise, Jed McCalep ‘dir. 1975 yılında Arkansas / Amerika Birleşik Devleti doğumludur. Öğrenimini Kaliforniya Üniversitesinde tamamlayan Jed, Ripple ‘den önce bir çok alanda çalışmalarda bulunmuştur. Jed ” peer – to – peer ” sisteminin mucidi olan kişidir. Bunun anlamı kısaca ” arkadaştan arkadaşa  yada meslektaştan meslektaşa ” gibi anlam taşıyan bir dosya paylaşım sistemidir. Ayrıca Bitcoin borsası olan ” Mt. Gox ” kurucusudur,  “eDonkey ve Overnet ” kurucusu olduğu ve daha sonra sattığı şirketler arasındadır.  Jed belirli bir süre sonra ( 2013 yılında ) Chris ile yollarını ayırarak ” Stellar Lumens ” adı ile bilinen kripto para birimini kurmuştur. Toplamda 5.3 Milyar sahibi olduğu bilinirken, Yapılan anlaşma sonucunda gün işlem hacminin %1 diliminden satış pozisyonu alabilmektedir. Sahip olduğu fonların bu günkü ortalama değerinin 15 Milyar USD olduğu tahmin edilmektedir.

Sonuç Olarak Ripple ( Xrp ) ;

Madencilik ( Mining ) yapılamayan bir şirket tarafından üretilip piyasaya sürülen kripto para birimidir, Toplam olarak 100.000.000.000 Xrp oluşturulmuştur. Yapılan her işlemde harcanan ripple toplam üretilen ripple miktarından düşülmektedir yani bir diğer deyişle sistemden silinmektedir, bunun sebebi ise paranın zaman içerisinde değerlenmesi ve enflasyon’dan etkilenmemesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Banka’lar tarından kabul görmesinden ötürü geleceği olan bir kripto para birimi olarak değerlendirilmektedir. Şuanda pisada aktif olarak kullanılan ripple miktarı 38 milyar xrp olarak değerlendirilmektedir. Madencilik gereksinimi duymamasından ötürü diğer kripto para birimlerine oranlar daha az işlemci gücü ile blok zincirinin çalışmasına olanak tanımaktadır.