Sahte google adwords bitcoin siteleri dikkat!!

Bu yazımız’da son dönemlerde yaygınlaşan ve dünya genelinde bir çok kişiyi ağına düşüren sahte bitcoin sitelerinden bahsetmeye çalışacağız. Son dönemlerde dolandırıcıların yeni bulduğu yöntem ile bazı büyük bitcoin wallet yani bitcoin  cüzdan hizmeti sağlayan sitelerin taklitlerini yaparak siteyi kullanan kullanıcıların site giriş bilgilerini ele geçirmektedirler.

Bu yöntem şu şekilde yapılmaktadır. Google reklamları bölümüne yani google adwords olarak bilinen google aracılığı ile ücretli olarak reklam verilerek, Gerçeğinin taklidi olarak yapılmış site belirli arama kelimelerinde google aramalarında 1. sayfa ve en üst kısımda gösterilen google reklamlar bölümünde gösterilmektedir.  Örneğin ” bitcoin news, blockchain login, bitcoin wallet ” ..

Yapılan sahte siteler gerçeğine yakın olabilmesi için kullanılan domain yani alan adı gerçeğine yakın olarak yapılmaktadır. Örneğin gerçek ismi blockchain.info olan bir site için bl0ckchain.info şeklinde bir alan adı

kullanılarak içerisindeki ” o ” harfi rakama olan ” 0″ ile değiştirilmektedir. Bu şekilde kullanıcılar isim benzerliğini fark edemeyerek sahte siteye giriş yapmaktadır. Yapılan sahte site gerçeğinin birebir aynı kopyası olduğu için kullanıcılar gerçek siteye giriş yatıklarını sanıyor ve giriş paneline gerçek kullanıcı adı ve şifrelerini yazarak gerçek cüzdanlarına giriş yaptıklarını düşünüyorlar yanlız aldıkları giriş hatası aslında kullanıcı adı ve site şifrelerinin aslında bu dolandırıcı kişilere gittiğinin bir göstergesidir. Kullanıcı tarafından sisteme girilen kullanıcı bilgileri dolandırıcıların hazırladığı tuzak ile otomatik olarak bu kişilerin kurdukları sisteme düşmektedir. Bu kişiler daha sonra mağdur kullanıcıların hesaplarına gerçek site üzerinden giriş yapıp kişinin bitcoin cüzdanın’da bulunan bitcoin’leri kendi hesaplarına geçirmektedirler.

Bu yöntem ile şuana kadar yüzlerce bitcoin çalan bu kişilerin ağına düşürdüğü bitcoin kullanıcılarını sayısı her geçen gün artmaktadır. Google’ın tamamen gerçek kullanıcılarına ücretli olarak verdiği bu yararlı hizmeti bu kişilerin bir suça ortak olarak kullanması henüz google tarafından fark edilmemiştir.

Konu ile ilgili olarak siz değerli kullanıcıların dikkatli olmanızı sitemiz tarafından rica ederek. Kullandığınız sitelerin domain yani alan adı isimlerinin birebir aynı olmasına özen göstermeniz sizlerin güvenliği açısından daha sağlıklı olacaktır.