Ethereum ( ETH ) Cüzdanı Nasıl Oluşturulur ?

Ethereum ( ETH ) Cüzdan Hesabı ;

Yazımıza başlamadan önce belirtmek isteriz ki, Bu yazımızda sizlere anlatılan yöntem ile sahip olduğunuz ethereum cüzdanı sadece sizin kontrolünüz altında olan bir cüzdan’dır. Bu şekilde bir cüzdan adresinize nasıl sahip olacağınızı sizlere anlatmamızdaki en büyük amaç, bilindiği gibi bazı kripto para borsaları üzerinden cüzdan hizmeti kullanan kullanıcılar, ilgili borsanı’nın çeşitli sebeplerden dolayı ( kapanması, hack edilmesi vs ) sahip oldukları cüzdanlarına erişmemektedir yada cüzdan içerisinde bulunan ethereum’larını kaybetmişlerdir.

Turkcoins olarak müşterilerimiz her ne kadar sitemiz üzerinden ethereum alım / satım işlemlerini yapabilseler de, şuan için sitemiz üzerindeki online işlem merkezimiz ethereum cüzdan hizmeti vermemektedir. Sizlere bu yazımızda ayrıntılı olarak güvenli bir ethereum cüzdanına nasıl sahip olacağınız konusunda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Ethereum cüzdanı, diğer tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi ücretsiz olarak kullanıcılara servis edilen bir hizmettir. Bu hizmeti Dünya üzerinden en iyi kalitede veren ve en popüler olan sistemin kullanışı hakkında ayrıntılı bilgi vermek gerekir isek,

Bilgisayar üzerinde kullanılacak Ethereum (eth) Cüzdanı ;

1-) Kullanıcı öncelikle bilgisayarında mevcut olan herhangi bir tarayıcıdan ( www.myetherwallet.com ) adresine giriş yapmalıdır. Bazı tarayıcılarda siteye ilk girişlerde aşağıdaki resimde görüldüğü üzere bir bilgi penceresi açılmaktadır. Bu alanda yazılanlar kısaca ” Ethereum cüzdan kullanımı için gerekli güvenlik önlemlerinden tamamen kullanıcıların sorumlu oldukları, Herhangi bir kişi yada kişiler tarafından cüzdan hesabınız çalınır ise yada daha çeşitli nedenlerden ötürü siz hesabınıza erişim sağlayamaz iseniz, ilgili sitenin bu konuda sizlere herhangi bir yardımı olmayacağını ” belirten bir yazıdır. Yani Kullanıcın bu konuda çok dikkatli olması gereklidir ve sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir, Tüm güvenlik tedbirlerine anlatıldığı gibi uyması tavsiye edilmektedir.Aşağıdaki görselde olduğu gibi açılan pencereyi  belirtilen şekilde sağ üst köşesindeki  ” X ” işaretine tıklayarak kapatabilirsiniz..

2-) Daha sonra sitenin ana sayfasını göreceksiniz. İşleme başlamadan önce standart olarak İngilizce açılan sayfanın dil seçeneğini, türkçe olarak kullanmak isteyen kullanıcılara değiştirebilmektedir. Bu adım için yapmanız gereken aşağıda görselde kırmızı daire içerisine alınmış olan ” English ” yazan kısma tıklayarak aşağı doğru açılan pencereden ” Türkçe ” seçeneğini seçmenizdir, ve sistem otomatik olarak sitenin dilini Türkçe diline çevirecektir.

3-)Yapmanız gereken artık cüzdan oluşturma işlemine başlamak, öncelikle size özel bir cüzdan şifresi oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturacağınız şifre güçlü ve en az 9 basamaktan oluşan bir yapıda olması sizlerin yararına olacaktır, mümkünse Büyük küçük olarak harflerin ve rakamların oluşturduğu bir parola seçmelisiniz. Bildiği gibi yazımızın başında da belirtmiştik, Cüzdanın kullanım güvenliği tamamen kullanıcısına aittir. Oluşturmak istediğiniz şifrenizi aşağıdaki görselde olduğu gibi ilgili boşluğa yazın, Sistem yazdığınız şifrenizi ” ******** ” şeklinde gösterecektir, herhangi bir yanlışlığa el vermemek için sağ tarafında bulunan göz işaretine tıklayarak yazdığınız parolanın sizin tarafınızdan görülür olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra Mavi buton içerisindeki ” Cüzdan Oluştur ” yazısına tıklayarak işleminize devem ediyorsunuz..

3-) Bu aşamadan sonra karşınıza aşağıdaki görselde olduğu gibi bir sayfa açılacaktır. Bura yapılması gerekenler ise öncelikle sistemin sizin için oluşturduğu Keystore dosyasını bilgisayarınıza indirmenizdir, bu dosya size ileride cüzdan kurulumunda gerekli olduğu için Kesinlikle indirmelisiniz. Mavi buton içerisinde yazılı olan ” Indir Keystore dosya ( UTC / JSON ) ” yazısına tıklayarak dosyayı bilgisayarınıza kullandığınız tarayıcının indirilenler klasörünün içerisinde indirebilirsiniz. Bu alana tıkladıktan sonra bilgisayarınıza ” UTC–2018……. ” şeklinde bir dosya indirmiş olacaksınız ve işlemi tamamlamak için Kırmızı Buton içerisindeki  ” I understand. Continue. ” yazısına tıklayıp işleme devam ediyoruz..

4-) Açılan sayfa cüzdan hesabınız için size özel olarak oluşturulan Private Key kodunuzu saklamanızı istemektedir. Çünkü bu kod sizin cüzdan oluşturmanızda ve cüzdan güvenliğiniz için herhangi bir problemde cüzdanınıza herhangi bir yerden ulaşabilmeniz için gereken kod’tur.  Saklama işlemini çeşitli yollar ile yapabilirsiniz,

  • Bu kodu fare yardımı ile seçip, daha sonra farenin üzerindeki tuşlardan sağdakine tıklarak açılan penceredeki  ” Kopyala ” seçeneğini tıklayın. Daha sonra bilgisayarınızda oluşturacağınız bir ” notepad yada word ” dosyası içerisine yapıştır seçeneği ile yazdırabilirsiniz, kodun yazılmış olduğu bu metin dosyasını bilgisayarınızın herhangi bir bölümüne kayıt edebilirsiniz.
  • Bilgisayarınız üzerinden bu sayfanın ekran görüntüsünü alıp, bilgisayarınıza resim dosyası olarak kayıt edebilir yada kullandığınız mobil telefon yada tablet vasıtası ile fotoğrafını çekebilirsiniz.
  • Eğer kullandığınız cihaza bağlı mevcut bir yazıcının var ise Mavi Buton içerisindeki  ” Cüzdanin kağıt versiyonunu yazdir ” yazısına tıklayarak bu kodu direk yazıcınızdan bir kağıda yazdırabilirsiniz.

Saklama işleminden sonra yapmanız gereken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Gri Buton içerisindeki ” Adresini Kaydet. > ” yazısına tıklayarak ethereum cüzdan oluşturma işleminizi başarı ile tamamlamış oluyorsunuz.

 

Ethereum Cüzdanını Nasıl Kullanabilirim ve Neler Yapabilirim?

Oluşturmuş olduğunuz ethereum cüzdanınıza artık İndirmiş olduğunuz Privatkey dosyası veya Privatkey Kodunuz ile kolaylıkla giriş yapabilirsiniz ve tüm işlemlerinizi buradan tamamlayabilirsiniz. Cüzdanınız ile ethereum alabilir yada gönderebilirsiniz harici olarak Myetherwallet sitesi üzerinden sahip olduğunuz ethereum’larınızı birçok kripto para birimine çevirebilirsiniz yada diğer kripto paralarınızı ethereum’a çevirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Sitenin Menü bölümünde bulunan ” Çevir ” Yazısına tıklayarak takas sayfasına ulaşabilirsiniz..

Myetherwalet sitesi kullanıcı güvenliğini ön planda tuttuğu için kullanılan sayfanın hiçbir şekilde bir veriyi kaydetmesine için vermez yani tarayıcının çerezleri kayıt edemez, bundan ötürü cüzdanınız ile menü üzerinden yapmak istediğiniz her işlemde sizden cüzdanın oluşum aşamasında dosya olarak indirdiğiniz Privatkey dosyasını yada Pricatkey kodunuzu talep etmektedir. Sitenin kullanıcılarına tavsiyesi işlemlerde tercih edilmesi gereken yöntem indirilen privatkey dosyası ile giriş yapmanızdır.

Örnek vermek gerekir isek, Eğerki cüzdan bilgilerinize ulaşmak isterseniz öncelikle Menü’de yazılı olan ” Cüzdan Bilgilerini Göster ” kısmına tıklamalısınız ( aşağıdaki görselde belirtilen yer )

Belirtilen bölüme giriş yaptığınız zaman karşınıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir sayfa açılacaktır. Bu bölümde gelen seçenekler sizin cüzdan bilgileriniz sayfasına hangi güvenlik aşamaları ile girebileceğinizi seçmeniz gereken bölümdür.  Bu bölümde genel olarak kullabileceğiniz 2 seçenek mevcuttur, Bu seçenekler aşağıdaki görselde kırmızı kutucuk içerisine alınmıştır. ” Privatkey dosyası ile giriş ” yada ” Privatkey kodu ile giriş ”

  • (Önerilen ) Privatkey Dosyası ile Giriş Yapmak ; Bu seçenek ile giriş yapmak isteyen kullanıcı, yukarıdaki resimde görünen ” Keystore / JSON File ” seçeneğini seçmelidir. Bu seçeneğin sistem tarafından öneriliyor olmasının sebebi ise, bu seçeneği seçtiğiniz zaman diğer seçenekten farklı olarak belirlemiş olduğunuz şifreyi soruyor olmasıdır. Bu seçeneğin seçilmesinin ardından sayfanın sağ tarafında aşağıdaki görsel açılacaktır. Açılan bölümde yapmanız gereken şey ise, indirmiş olduğunuz privatkey dosyasını buraya tanımlayarak giriş yapmak.

Bunun için yukarıdaki görselde Gri buton içerisinde bulunan ” CUZDAN DOSYASI SEC… ” yazısına tıklamanız. Daha sonra indirmiş olduğunuz dosyayı seçmeniz için açılan pencereden, ilgili dosyayı seçip ” ” butonunu tıkladıktan sonra şifrenizi girmek için yeni bir bölüm açılacak, ilgili bölüme işlemin başında oluşturduğunuz şifrenizi girdikten sonra Mavi Buton içerisindeki  ” Ac ” yazısına tıklamanız gerekiyor, ve bu işlemin ardından başarı ile cüzdan bilgilerinizin olduğu sayfaya giriş yapmış oluyorsunuz..

  • Privatkey Kodu ile Giriş Yapmak ; Bu seçenek ile giriş yapmak mümkün lakin sitenin önerisi diğer seçeneği kullanmanız bunun sebebi ise giriş işlemi esnasında sizden belirlemiş olduğunuz parolayı istemeden giriş yapabilme imkanı vermesidir.  Bu işlem seçeneğini seçmek için ” Özel Anahtar ” seçeneği seçilmedir. Bu seçeneği işaretledikten sonra sonra sağ tarafta aşağıdaki görsel açılacaktır.  İlgili alana sistemin vermiş olduğu kodu yazdıktan sonra açılan Mavi Buton içerisindeki  ” Ac ” yazısına tıklamanız gerekmektedir.

Cüzdan kullanımı ile ilgili tüm diğer seçeneklere menü kısmından ulaşabilirsiniz.

Ethereum Cüzdanı Oluşturma Video Anlatım