Litecoin (Ltc) Nedir ?

Litecoin, Kısa İsmi İle ( Ltc ) Nedir ? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır ?

Bindiği gibi piyasada şuanda yüzlerce kripto para bulunmaktadır, Yaygın olarak kullanılan kripto para birimlerinden olan Litecoin, Dünya Piyasalarından Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en yaygın olarak kullanılan bir diğer sanal para birimidir. Teknoloji olarak Bitcoin’den daha yeni ve güncel bir yapıya sahip. En önemli özelliklerinden birisi’de network onay işleminin çok kısa sürede tamamlanmasıdır ve transfer masrafları diğer bir çok kripto para birimine göre daha düşük’tür. Litecoin kısa bir süre önce başaralı bir şekilde Segwit yapmış bir kripto para birimidir. Bitcoin’e gibi karmaşık bir network ağının bulunmamasından ötürü temiz ve hızlı işlem imkanı tanıyan bir platform üzerinden devam etmektedir.

Litecoin ” Open Source ” yani açık kaynak kodlu bir yapıdadır. Bunun anlamı ise tüm yazılımsal dökümanlarının halka açık bir yapıda olmasıdır. Litecoin limitli sayıda üretilmeye izin veren bir yapıdadır, Piyasada en son 84 Milyon adet bulunacaktır. Litecoin kullanıcıları aktif olarak sosyal medya hesapları üzerinden bilgi alışverişi yapabilmektedirler. Twitter ve Facebook üzerinden kurulan gruplar üzerinden güncel haberleri takip etmek mümkündür.

Litecoin Ceo ‘su Charlie Lee konusunda çok yetenekli bir pazarlamacıdır. Yaptığı çok çeşitli reklam kampanyaları ile litecoin gelişiminde çok büyük bir paya sahiptir.  Litecoin Kısa süre içerisinde hızlı değer artışı ile piyasa tarafından dikkatleri üzerinde toplamayı başarmış bir kripto para birimidir.  Şuanda Market Cap üzerinden ortalama 3,6 Milyar dolarlık bir işlem hacmine sahiptir. Kripto para uzmlanları, Uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullanılabileceği konusunda tavsiyelerde bulunmaktadırlar.