Tesla Model S İle Bedava Bitcoin

Tesla S Otomobil ile Bitcoin Madenciliği ;

Son günlerin bitcoin kullanıcıları ve dünya medyası tarafından tartışmasız en çok konuşulan konusu, bir facebook kullanıcısının yaptığı fotoğraf paylaşımıdır. Bu fotoğraf önce görenleri bir süre ne olduğu konusunda düşündürdükten sonra konunun içeriğini anlayan kullanıcılarıda bir o kadar şaşırttı.  Yalnız bir çok bitcoin kullanıcısı bu eylemin manasını anlayamadı. Bu kullanıcı kullandığı tesla s model elektrikli araç ile bitcoin madenciliği yani bitcoin mining yaptığını ve bu şekilde bitcoin sahibi olduğunu açıkladı.

Bitcoin Madenciliği Elektrik Tüketimi ;

Bilindiği gibi, Bitcoin üretmenin en kötü tarafı bitcoin madenciliğinde kullanılan cihazların tükettiği enerji çokluğu, yani kullanıcılan madencilik cihazların tükettiği elektrik miktarı, yapılan işi karsız bir hale getirmektedir. Bu sebepten ötürü bitcoin madenciliği ile uğraşan kişiler Çin’de ülkede bulunan ucuz enerji kaynağı sağlanmaya yarayan hidroelektrik sistemleri kullanmaktadır. Avrupa’da bitcoin madenciliği ile uğraşan kişiler yine elektrik ücretini düşürüp maliyeti indirebilmek için rüzgar enerjisini kullanarak elektrik üretip bu kaynağı bitcoin madenciliğinde kullanmaktadırlar. Bu olaylar neticesinde tesla sahibi kripto para meraklısı kullanıcının amacının da ucuz enerji kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Bilindiği gibi tesla üreticileri elektrikli otomobiller üretmektedir. Firma kullanıcılarına araçlarını pazarlayabilmek için geliştirdikleri bir satış kampanyası ile 2017 model ve üzeri tesla otomobil kullanıcılarına superchanger adı altında bir program sunmaktadır. Bu programın içerisi tesla kullanıcıları yılda 400 kilowatt ücretsiz enerji kullanabilmektedirler. Bu doğrultuda bu meraklı madencinin bu durumu bir fırsata çevirerek sahip olduğu bu ücretsiz elektrik kaynağını bitcoin madenciliğinde kullandığı düşünülmektedir.

Madencinin yaptığı düzenekte aracına 4 adet anakart ve buna bağlı olarak 4 adet güç kaynağı kurduğunu düşünecek olur isek her anakartın 4 adet GPU çalıştırdığından yola çıkarak toplamda 16 adet GPU çalıştırmaktadır. Yanlız kullanılan bu sistemin aracın mevcut enerji sisteminde kullanılan pillerin gereğinden çok fazla ısınmasına yol açacağını düşünür olur isek ve bu pillerin yenileme maliyetinin kazanılan bitcoin para değerininden fazla olduğunu düşünecek olur isek. Yapılan bu sistemin pekde akıllıca olmadığı ortadadır.

Sanırım bu kullanıcının bu olasılıkları göz önünde bulundurduğunu, yahut kazanılan bitcoini çok karlı bir şekilde bitcoin bozdurma yada bitcoin satın alma hizmeti verdiğini düşünmeden geçemiyoruz.