WannaCry Nedir ve Nasıl Bulaşır ?

WannaCray Nedir ?

2017 yılının ilk aylarında üreticisi tarafından sanal ortama yayılmaya başlatılan, bulaştığı bilgisayarlardaki dosyaları şifreleyen ve şifrelenen dosyaların açılması için bulaştığı pc sahibinden fidye istemeye yarayan bir virüs çeşididir. Bu virüs’ün etkilediği işletim sistemi şuan için sadece windows işletim sistemidir.

WannaCry Nasıl Bulaşır ?

Wannacry  şuan için sadece windows alt tabanlı işletim sistemi kurulu bilgisayarlara bulaşmaktadır. Yaygın olarak En çok bulaştığı ve aktif olabildiği işletim sistemi windows 7’dir, bu virüs windows işletim sistemlerindeki MS-17-010 güvenlik açığından yararlanarak ilgili pc’ye bulaşmaktadır. Daha sonra TCP 445 port’unu kullanarak ağ aracılığı ile network deki diğer bilgisayarlara bulaşabilmektedir. Virüs pc’ye bulaştığı ana aktif duruma gelebilmesi için pc’nin yeniden başlatılması yeterlidir.

Eğer pc henüz yeniden başlatılmadı ise internet üzerinden bulunan bazı yazılımlar ile virüs’den kurtulabilmek mümkün olabilmektedir. Virüs pc’nize bulaştıktan sonra sistem üzerindeki bir çok dosyanın uzantısını değiştirerek, dosyaları şifrelemektedir. Daha sonra bu şifreli dosyayı açmak isteyen bilgisayar kullanıcısının karşısına açılan ekran’da kişiden bitcoin aracılığı ile belirli bir miktar fidye istenmektedir. Bu fidyenin ödenmemesi durumunda pc’deki dosyaların silineceği belirtilmektedir. Kaspersky firmasının yaptığı araştırmaya göre, Bu virüs’ün en sırası en çok etkilediği işletim sistemleri standart windows 7 (64 bit), standart windows 7 (32bit), windows 7 home (64bit), windows 7 home (32bit), windows server 2008 r2, windows 10…

Bilgisayarıma WannaCry Bulaştı, Ne yapmam lazım ?

Çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu fidye virüsü ile ilgili olarak bir çok şahıs ve şirket, bu virüs’e karşı neler yapılabileceği konusunda çalışmalar başlatmıştır. Bu çalışmaların en başında geliştirilme aşamasında olan WannaKiwi bulunmakta, Bu uygulama windows 7 ve windows xp işletim sistemi bulunan bilgisayarlar için kullanılabilmektedir. Bu uygulamanın etkili olabilmesi için virüs bulaşmış olan bilgisayarın yeniden başlatılmamış olması gerekmektedir. Eğer ki wannacry virüsü bulaşmış bilgisayar kapatılıp yeniden açıldı ise virüs aktif hale gelmiş demektir ve bu program ile herhangi bir müdahale yapma şansınız olmayabilir. Bu program Fransız araştırmacı Benjamin Delpy tarafından geliştirilmektedir. WannaKiwi programını burayı tıklayarak (Githup ) sitesinden indirebilirsiniz . Eğer bilgisayarınızı yeniden başlatmadı iseniz bu uygulama anahtarlarınızı kurtarıyor ve şifrelenen dosyaları çözebiliyorsunuz,

Bir diğer haber’de İran’ın haber ajansı IFP’den, Habere göre Dünya üzerinden hızla yayılan wannacry için İran’daki geliştiricilerin çeşitli çözümler bulduğudur. Bu konuda ayrıntılı bilgi paylaşılmaz iken, konu ile ilgili yardımcı bir uygulama henüz bu kişiler tarafından yayınlanmamıştır.

Wannacry için bitcoin nereden temin edebilirim ?

Öncelikle belirtmek isteriz ki hiç bir kullanıcının bu şekilde kötü bir durum ile karşı karşıya kalmasını istemeyiz, lakin bazı durumlarda virüs bulaşmış pc’deki (bilgisayarda) dosyaların önemi büyük olabilmektedir. Bu virüs bazen çalışma bilgisayarlarına bulaşabiliyor ve bu bilgisayar’da bulunana önemli iş/çalışma belgelerini şifreleyebilmektedir. Bu durumda kullanıcıların bu kişilere istedikleri fidye yi ödemekten başka bir çareleri bulunmamaktadır. TRCoins olarak sitemiz üzerindne uygun kur oranları ile bitcoin satın alma işlemini yapabilir ve bilgisayarınızı yeniden kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Canlı Destek hattımıza bağlanıp operatörlerimiz ile görüşebilirsiniz.