Yurtdışına Para Gönderme

Ülkemizde birçok vatandaşımız çeşitli sebeplerden dolayı yurtdışına para göndermek istiyor yalnız bu yurtdışı para transferlerinde kullanılan yöntemler ( SWIFT, western union vs. ) sizlerden çok fazla komisyon talep ediyorlar. Bir çok vatandaşımızın farklı yöntemler kullanmayı bilmemesinden dolayı bu hizmetleri kullanarak çok yüksek miktarlar’da komisyonlar ödüyorlar.

Sizlere bu yazımızda daha az komisyon ile güvenli ve hızlı para göndermenin yöntemlerini anlatmaya çalışacağız ve site olarak sizlere para gönderme işlemlerinizde yardımcı olmaya çalışacağız.

Aslında ülkemizde bir çok kişi tarafından kullanılan bir çok e-cüzdan uygulaması genellikle yurtdışı sitelerinden bir ürün veya hizmet alma olarak kullanılmaktadır. Bu kullanılan ( ukash, paysafecard, webmoney, paypal, vs. ) gibi elektronik cüzdan uygulamaları ile dilediğiniz ülkede bulunan bir kişiye anlık yani online olarak para gönderebilir veya alabilirsiniz.

Bu yöntemleri sıralamak gerekirse;

Ukash : Ukash dünya genelinde hemen hemen her ülkede kullanılan ön ödemeli kart sistemidir, 19 hani rakamlar’dan oluşan bir pin kodudur ve her ukash pin kodunun belirli bir miktarı vardır. Ülkemizde genellikle EURO ve USD döviz cinleri kullanılmaktadır bunun sebebi ise Ukash firmasının henüz TL para birimini kullanıcılarına sunmuyor olmasıdır. Alınan bilgiye göre en kısa zamanda TL olarak’da kullanılmaya başlayacaktır.

Gelelim ukash ile nasıl bir kişiye para gönderebilirsiniz, Ukash kart ülkemizde bir çok firma tarafından internet üzerinden satılmaktadır. Bu sitelere çeşitli arama motorları üzerinden ulaşabilirsiniz ( google, yandex, bing, yahoo vs. ) gibi .. bu arama motorlarına ” ukash satın al ” şeklinde arama yaparsanız bir çok ukash satış yapan siteye ulaşma imkanınız olur. Bu sitelerden birin girerek ilgili sitenin canlı destek hattından firma yetkililerine ulaşabilir yada telefon ile iletişim kurabilirsiniz. Bu siteler dilediğiniz miktar ukash kart satın alabilirsiniz, Almak istediğiniz ukash kartın fiyatını ilgili sitenin size vermiş olduğu banka hesabına transfer ettik den sonra sizlere ukash pin kodunuz canlı destek hattı üzerinden yada vermiş olduğunuz iletişim numarasına sms olarak gönderilir.

Almış olduğunuz bu Ukash pin kodunuzu para göndermek istediğiniz kişiye verebilirsiniz, Bu kişi eğer yurtdışında ikamet ediyor ise, vermiş olduğunuz ukash kartı herhangi bir websitesinden bozdurabilir yada eğer sürekli para gönderdiğiniz bir kişi ise kendi adına çıkartabileceği ve ücretsiz olan ukash mastercard ‘a bu pin kodunu yükleyip dilediği atm’den ( bankamatik ) parasını tahsil edebilir.

Aslında bu işlem uzun gibi görünse de ukash satın almak için 5 dk ‘nizi ayırmanız yeterlidir. Uzun postane yada banka kuyruklarında beklemekten daha kısa bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Paysafecard : Paysafecard ‘lar prensip de ukash kart ile aynı şekilde çalışır. 19 rakam yerine paysafe pin kodları 16 rakam’dan oluşur. Paysafe ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Paysafecard lar ukash gibi hemen hemen tüm döviz türlerinde kullanılmaktadır. yalnız artı olarak TL para cinsi olarak’da kullanılmaktadır. Bu avantaj sayesinde dilediğiniz yere TL cinsiden ödeme yapabilirsiniz.

Paysafecard ile aslında en hızlı ödeme yapabileceğiniz yer Avrupa’dır. Çünkü hemen hemen tüm avrupa ülke lerinde paysafecard yaygın olarak kullanılmaktadır, hatta benzinliklerde bile alıp / satabilirsiniz.. Bu sebep’den ötürü eğer para göndereceğiniz kişi avrupa da yaşıyor ise paysafecard ile en uygun ve en hızlı şekilde para gönderebilirsiniz.

Paysafecard’ın bir iyi özelliği de Türkiye’de resmi sitenin bulunmasıdır.  Bu siteden dilediğiniz anda kredi kartınız ile yada banka havalesi ile paysafe bakiye satın alabilirsiniz. Paysafecard ın bir güzel özelliği de ukash kart gibi tek kullanımlık olmamasıdır. Mesela 100 euro’luk bir kodunuz mevcut bunun 50 eurosunu kullandınız, kalan 50 euro’yu daha sonra kullanabilirsiniz yada yurtdışında bir akrabanız var ve siz ona sürekli para gönderiyorsunuz ona vermiş olduğunuz 16 haneli numaraya sürekli para yatırabilirsiniz ve karşıdaki kişi ihtiyacı kadar para çekip, kalan parasını paysafe içerisinde saklayabilir.

Paysafecard Türkiye sitesine https://www.paysafecard.com/tr-tr/ bu  adres’den ulaşabilirsiniz.

Webmoney : Webmoney Rusya tabanlı bir firmadır, yaklaşık olarak 16 yıldır hizmet gösteren köklü bir firmadır. Son 5 yıldır dünya genelinde bir çok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Sebebi ise kullanıcılarına sunduğu olanaklardır. Webmoney ile para gönderebileceğiniz gibi para’da alabilirsiniz. Dilediğiniz kişiye yada dilediğiniz dünya ülkesine komisyon olmadan webmoney üzerinden para gönderebilirsiniz. İşlemler anlık olarak gerçekleşir ve hiçbir sorun yaşamazsınız.

Webmoney kullabilmek için webmoney sitesine üye olmanız gerekmektedir. Açmış olduğunuz hesaba kredi kartı üzerinden para yükleyebilir yada arama motorları üzerinden bulabileceğiniz aracı firmalardan banka havalesi ile bakiye ekleyebilirsiniz. Eğer para göndereceğiniz kişinin daha önceden ücretsiz olarak teğmin edebileceği webmoney mastercard mevcut ise siz ona para transferinizi yaptık dan sonra dilediği bankamatik’den parasını tahsil edebilir. Eğer sürekli para gönderdiğiniz bir kişi ise bu kişi webmoney size çok kullanışlı bir yöntem olacaktır.

Webmoney sitesine üye olmak için http://www.wmtransfer.com/tr/ bu siteyi ziyaret edebilirsiniz ve webmoney hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Paypal : Hemen hemen en eski ve en köklü online cüzdan uygulaması olan paypal ülkemizde genellikle yurt dışı’ndan  ürün satın alabileceğiniz ( ebay, alibaba vs. ) gibi sitelerde kullanılmaktadır. Yalnız paypal ile dilediğiniz dünya ülkesine anında komisyon ödemeden para gönderebilirsiniz.

Paypal ile para gönderebilmek için kredi kartınızın bulunması gerekmektedir. Paypal sitesi üzerinden e-posta adresinize bir üyelik açtık tan sonra paypal panelinizden kredi kartınızı tanıtmanız gerekir, daha sonra dilediğiniz kişinin e-posta adresine dilediğiniz miktar’da para gönderebilirsiniz. Paypal ile kredi kartınızı onaylamadan belli bir limit doğrultusunda ödeme yapabilirsiniz. Paypal güvenliğiniz için kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra sizlerden 5 TL bir miktar’da para çekiyor ve size kredi kartı extrenizde görebileceğiniz yada bankanızı arıyarak alabileceğiniz 4 rakamlı bir pin kodu veriyor. Bu pin kodunu paypal paneline girdikten sonra kredi kartının size ait olduğu anlaşılıp üzerinizdeki limit kaldırılıyor ve artık dilediğiniz miktarda para gönderimi yapabiliyorsunuz. Bu pin kodunu sitede doğruladığınız anda sizden çekilmiş olan 5 TL tekrar hesabınıza yatırılıyor.

Paypal üyelik oluşturmak ve ayrıntılı bilgi almak için : https://www.paypal.com/tr/webapps/mpp/home bu siteyi inceleyebilirsiniz.

Yukarıda yazmış olduğumuz bazı yöntemleri kullanarak aslında zor gözükse de çok kolay ve kullanışlı olan işlemlerdir. Neden gereksiz yere bankalara bir sürü komisyon ödiyesiniz ki ? Umarım bu yazımız sizlere bir nebze olsun fayda sağlamıştır.

Ukash bozdurmak için canlı destek hattımıza bağlanınız..